Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Na jeseň pribúda škôd spôsobených zrážkou so zverou

V jesennom období sa v blízkosti cestných komunikácií vyskytuje množstvo potulujúcej sa zveri, a to najmä v noci a ráno, kedy môže byť viditeľnosť a aj pozornosť vodičov znížená.

Allianz – Slovenská poisťovňa zaznamenáva počas jesene zvýšený počet škôd na motorových vozidlách spôsobených zrážkou so zvieraťom, v minulom roku dosiahli takéto škody 903 666 eur (september až november).

Potvrdzujú to aj niekoľkoročné štatistiky Allianz – SP, ktorá za posledné tri roky v jesenných mesiacoch zaznamenala nárast počtu hlásení škôd na vozidlách spôsobených kolíziou so zvieraťom. V havarijnom poistení to za minulú jeseň predstavovalo približne 4,1 percenta zo všetkých hlásených škôd.

Ako si uplatňovať škody?

Ak má klient uzatvorené havarijné poistenie, je postup pri hlásení škody rovnaký, ako pri akejkoľvek inej poistnej udalosti. Klient nahlási škodu poisťovni, ktorá preskúma okolnosti vzniku škody a jej rozsah a po potvrdení oprávneného nároku klientovi vyplatí náhradu škody v zmysle dojednaných poistných podmienok.

Náhradu škody v poisťovni si môže motorista uplatniť aj z poistenia skiel a vybraných rizík. Už v základnom poistení je kryté aj riziko stretu alebo zrážky so zvieraťom. Toto poistenie uprednostňujú skúsení vodiči, ktorí sa neobávajú havárie, ale chcú svoje vozidlo výhodne poistiť proti ďalším rizikám.

Na kolízie vozidla a zvieraťa sa v špecifických situáciách vzťahuje aj povinné zmluvné poistenie, a to v prípade, ak sa preukáže zodpovednosť vodiča za spôsobenú škodu, najčastejšie majiteľovi hospodárskeho zvieraťa. Vtedy je škoda uhradená z povinného poistenia motoristu. Takéto situácie predstavujú v rámci povinného zmluvného poistenia len 0,1 percenta z celkového počtu hlásených škôd.

Zdroj: Allianz – Slovenská poisťovňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *