Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Na podporu bývanie pôjde tento rok takmer 200 mil. eur

Bývanie Peter Apolen 23.02.2015 | 11:01 0 Komentárov

Na zvýhodnené úvery zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) je tento rok určených 174,5 milióna eur. Okrem toho má Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR má v rozpočte schválených 20 mil. eur na priame dotácie na bývanie.

Do konca majú samosprávy a právnické osoby čas na podanie žiadosti o štátnu podporu na výstavbu či kúpu nájomných bytov pre tento rok. Okrem toho je podpora určená aj občanom, ktorý o ňu môžu požiadať až do konca roka. Úver možno použiť na kúpu alebo výstavbu bytu alebo rodinného domu. Podmienkou je vek do 35 rokov a príjem do istej hranice.

Obce a samosprávne kraje môžu vďaka kombinácii úveru zo ŠFRB a rezortnej dotácie postaviť alebo kúpiť nájomné byty určené najmä mladým a nízkopríjmovým rodinám. Výška dotácie je 30 až 75 percent oprávnených nákladov, zvyšok tvorí úver s úrokovou sadzbou jedno percento na maximálne 40 rokov. Samosprávy takto vlani získali viac ako 91 miliónov eur, ktorými sa podporilo obstaranie 2007 nájomných bytov. Celkovo od roku 2000 išli dotácie na kúpu alebo výstavbu vyše 37.000 takýchto bytov, z toho najviac v Nitrianskom, Trnavskom a Prešovskom kraji, najmenej v Bratislavskom.

Od minulého roka môžu čerpať zvýhodnený úver od štátu na obstaranie nájomných bytov aj súkromné firmy či neziskové organizácie, ale bez dotácie. Pri úrokovej sadzbe jedno percento na 30 rokov môžu dostať najviac 80 percent z obstarávacej ceny, dofinancovať stavbu musia z vlastných zdrojov. Záujem o takýto úver v roku 2014 prejavilo desať právnických osôb, z ktorých len dve splnili podmienky pre jeho získanie.

Štátnu podporu je možné získať tiež na obnovu bytových domov. Z dotácií vo výške takmer 1,7 milióna eur pomohlo ministerstvo v roku 2014 obnoviť 2011 bytov. Ďalších približne 111 miliónov eur išlo na tento účel zo ŠFRB vo forme úverov, pričom sa použili na zateplenie, odstránenie systémovej poruchy alebo modernizáciu zhruba 25.000 bytov.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial