Piatok 28. február. Meniny má Zlatica

Na problémy Boeingu reaguje aj ratingová agentúra

Ostatné správy 20.01.2020 | 12:33 0 Komentárov

Americký Boeing má o problém viac. Agentúra Fitch mu zhoršila rating zo stupňa A na A-.

Boeing trpí pre stopku týkajúcu sa jeho lietadiel 737 MAX. Všetky lietadlá tohto typu majú totiž už takmer rok zákaz vzlietnuť. Dôvodom sú dva pády lietadiel zapríčinené vývojovou chybou.

Firma však napriek zákazu neprestala stoje produkovať. Zastaviť a znovu rozbehnúť výrobu je totiž v leteckom priemysle mimoriadne nákladné. Na sklad teda Boeing vyrábal mesačne zhruba 50 kusov lietadiel. Pre akúkoľvek spoločnosť to znamená nárast nákladov a nulové tržby.

Prejavilo sa to aj v zadlžení Boeingu. Fitch odhaduje, že v druhom kvartáli tohto roka dosiahne dlh 34 mld. dolárov, čo je o zhruba 20 mld. viac ako pred rokom. Povolenie prevádzky pre 737 MAX je pritom stále v nedohľadne. Agentúra uviedla, že udalosť prudko znížila finančnú rezervu spoločnosti, čo ju vystavuje riziku v prípade nečakaných udalostí.

Boeing vyrába okrem civilných lietadiel aj stroje aj pre americkú vládu. Táto divízia drží firmu ešte stále ako tak nad vodou. Aj preto ponechala agentúra Fitch pre rating Boeingu stabilný výhľad.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *