Streda 27. marca. Meniny má Alena

Na programe v Davose je aj „dlhová telenovela“

Počas stredy sa v švajčiarskom Davose začal 42. ročník stretnutia politikov, miliardárov a riaditeľov najväčších korporácií na svete pod záštitou svetového ekonomického fóra. Hlavnou témou rokovaní je „Veľká transformácia: Vytváranie nových modelov“ odrážajúca neuspokojivé zlyhávanie globálneho hospodársko-politického systému.

Viaceré významné osobnosti finančného sveta, ako napríklad Roubini či Soros, už v prvý deň stihli dať najavo svoje názory, podľa ktorých Grécko opustí eurozónu najneskôr do 1 – 1,5 roka. Dlhová telenovela v eurozóne tak naďalej pokračuje, pričom sa do hlavnej úlohy tento krát dostala ECB, ktorá čelí tlaku zo strany súkromných veriteľov, od ktorých sa čaká že akceptujú zoškrtanie ich pohľadávok voči Grécku o viac ako 50 %. Veritelia by chceli aby sa na škrtaní pohľadávok začala podieľať aj Európska centrálna banka, čo však ona sama zatiaľ tvrdo odmieta. Dôvodom je strach o poškodenie dôvery v inštitúciu. Ťažká dohoda o odpise dlhov tak ešte stále nie je na svete, čo akciové trhy samozrejme nevnímajú pozitívne: SXXP –0.43 %, FTSE 100 –0.50 %, CAC 40 –0.31 % a DAX +0.04 %.

Výmena názorov ECB a investorov ohrozila aj euro, ktoré počas dňa reagovalo poklesom, no k záveru seansy sa už obchodovalo s +0.57 %-ným ziskom na úrovni 1.331 EUR/USD. Investorov zo zámoria ešte počas utorka grandiózne prekvapilo „nahryznuté jablko“. Apple po závere obchodovania v USA zverejnil svoje výsledky za Q1/12, ktoré výrazne prekonali očakávania, keď jeho tržby vzrástli o viac ako 73 % na 46.33 mld. USD. Zisk na akciu vzrástol o 115.7 % na 13.87 USD. Za výbornými výsledkami stoja explozívne predaje iPad-ov, ktoré vzrástli o 111 % a iPhone-ov, ktoré vzrástli o ešte výraznejších 128 %. Na programe bolo aj rozhodnutie amerického FED-u o smerovaní monetárnej politiky, ktoré naplnilo očakávania, keď šéf inštitúcie, Ben Bernanke v rámci tlačovej konferencie po zasadnutí FED-u skonštatoval ponechanie základnej úrokovej sadzby na úrovni 0.25 %. Akciové indexy v USA tak ukončili deň v zelenom: Dow Jones +0.66 %, S&P 500 +0.87 % a Nasdaq +1.14 %. 

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *