Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

Na realitný trh môže kríza dopadnúť až oneskorene

Bývanie 07.08.2020 | 12:03 0 Komentárov

V prípade príchodu druhej vlny pandémie sa situácia na realitnom trhu, ktorý doteraz odolával, pravdepodobne zhorší.

Realitný trh zatiaľ na koronakrízu takmer nereagoval. Záujem o nehnuteľnosti sa oslabil len dočasne a po pár týždňoch sa vrátil na štandardné úrovne. Ceny nehnuteľností teda neklesli. Podľa údajov NBS vzrástli priemerné ceny v druhom kvartáli medziročne až o 11 percent na 1731 eur za meter štvorcový.

Analytici však upozorňujú, že kríza sa môže prejaviť až oneskorene. Očakáva sa totiž ďalší nárast nezamestnanosti a pokles reálnych zárobkov. Situáciu ešte viac komplikuje riziko druhej vlny epidémie.

Podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej bolo dôvodom rezistencie realitného trhu to, že ceny nehnuteľností ešte dobiehali dôsledky priaznivého ekonomického vývoja spred pandémie. Išlo najmä o realizovanie plánovaných nákupov z predchádzajúceho obdobia. “Tí, ktorí riešenie nového bývania po vypuknutí pandémie odložili na neskôr, sa k tomu po návrate do normálneho života vrátili,“ vysvetľuje J. Glasová.

Ak však bude nepriaznivá situácia trvať dlhšie obdobie, môže sa to prejaviť aj na realitnom trhu. OECD predpovedá Slovensku pre tento rok nárast nezamestnanosti až na desať percent. Negatívny sentiment tak môže zmeniť dlhodobé plány domácností týkajúce sa obstarania nehnuteľností.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial