Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Na scénu prichádza Fed a fiškálny útes

V blízkej dobe budú pre trh zásadné dve udalosti: zasadnutie Federálnej komisie pre operácie na voľnom trhu (FOMC) dňa 11. 12. 2012 a fiškálny útes.

Zasadnutie FOMC

Podľa môjho názoru existuje reálna šanca na zmenu politiky Fedu, ktorá by sa odpútala od zavedených koľají. Zmena by vychádzala z návrhu členov Yellen a Evansa, ktorej podstatou je spojiť monetárnu politiku s ekonomickými cieľmi. Išlo by napríklad o uvoľňovanie menovej politiky, kým sa nezamestnanosť nedostane pod 6.5%, pričom inflácia neprekročí 3% hranicu. Tieto signály však už boli vysielané vopred, a preto na ne trh nebude reagovať nijako prehnane, napriek tomu ho ale mierne podporí.

Fiškálny útes

Myslím si, že kompromis príde rýchlo. Republikáni boli totiž porazení vo voľbách a ich strana je kompletne demoralizovaná. Strana sa veľmi prepadla v distriktoch s početnou nebielou a ženskou populáciou. Nechcú teda stratiť tých posledných voličov odmietnutím spolupráce a následnou vinou za krízu spôsobenú „spustením“ fiškálneho útesu.

Republikáni teda buď nebudú mať silu postaviť sa demokratom alebo budú chcieť dobyť stratené pozície. Tento vývoj pravdepodobne oslabí dolár. Ak k fiškálnemu útesu dôjde, znamenalo by to pokles HDP až od 4–5%. To by zrazilo trhy nadol a zároveň by to posilnilo dolár – stal by sa z neho bezpečný prístav pre investorov. Určité obavy už teraz potvrdzuje fakt, že je dolár mierne prekúpený.

Európa

V dlhšom časovom horizonte Európa zostáva veľkým zdrojom napätia. Pod politickým a sociálnym tlakom sa bude musieť bohatšia časť eurozóny do polroka rozhodnúť medzi ďalšími transfermi na juh alebo zoštíhlením menovej únie. Zatiaľ stále fungujú kúzla Maria Draghiho, a tak si trhy môžu do doby, než kúzla vyprchajú a nahradia ich tvrdé škrty, užívať posledné chvíle relatívneho pokoja.

Geopolitické vplyvy na dolár

Dolár môžu tiež ovplyvniť zmeny a napätie buď v Juhočínskom mori alebo na Blízkom Východe. Pravdepodobnosť vojenského stretu v Juhočínskom mori odhadujem na 10%. Skôr sa obávam útoku Izraela na Irán. Vzhľadom k tomu, že v Amerike skončili voľby, vidím možnosť stretu počas nasledujúceho štvrťroku na 40%. Výsledný dopad na dolár ovplyvní celkový rozsah, úspech a reakcie susedných štátov. Rozhodne však dolár posilní. Táto situácia nebude pre obchodníkov jednoduchá, ale pozor by si predovšetkým mali dať dolárové medvede.

Zdroj: Nick Beecroft, riaditeľ, Saxo Capital Markets UK, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *