Streda 21. augusta. Meniny má Jana

Na Slovensku by tento rok nemalo dôjsť k deflácií

Podľa viceguvernéra Národnej banky Slovenska Jána Tóth by tento rok Slovensko nemala zasiahnuť deflácia. Mesačné hodnoty rastu spotrebiteľských cien by sa mohli dotýkať nuly, no nemalo by k tomu dôjsť niekoľko mesiacov po sebe, čo je definíciou inflácie. Vďaka nízkej inflácií by mali rýchlejšie rásť reálne mzdy a spotreba.

Celoročná inflácia by sa mala pohybovať okolo úrovne 0,5 %. K tomuto značnému poklesu inflácie podľa Tótha dôjde z dvoch dôvodov. „Jedným z nich sú ceny potravín, kde Slovensko z tohto poklesu benefituje dokonca viac ako eurozóna. Aj inflačné prekvapenie je v SR vyššie ako v eurozóne, pretože v našom spotrebiteľskom koši, vzhľadom na to, že máme nižšie príjmy, sú potraviny väčšou časťou našej inflácie,“ podčiarkol.

Druhým dôvodom poklesu inflácie je podľa viceguvernéra NBS nízky dopyt. „Výrobcovia majú problém zvyšovať ceny v porovnaní s kúpyschopnosťou,“ vysvetlil. Výrazne nižšia inflácia by tento rok mohla pomôcť vyššiemu nárastu reálnych miezd a teda aj spotreby.„Z nárastu spotreby v tomto roku by mohol benefitovať najmä sektor služieb,“ dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *