Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Na Slovensku chýba 220 tisíc bytov

Bývanie 22.06.2020 | 12:06 0 Komentárov

Na Slovensku momentálne chýba 220 tisíc bytov. Najväčší nedostatok je v hlavnom meste.

Slovenský realitný trh trápi nedostatok bytov. Dôvodom je pomalá výstavba a dôsledkom stále rýchlo rastúce ceny realít. Najviac bytov chýba v hlavnom meste, odhadom až 40 tisíc tisíc.

Hoci bytová výstavba pokračuje, jej tempo je veľmi pomalé. Navyše až dve tretiny bytov sú stavané v rodinných domoch. Slovensko však nutne potrebuje veľký počet bytov predovšetkým v mestách, uvádza to Inštitút urbánneho rozvoja.

Jedným z riešení je podľa neho vytvorenie prostredia nájomných bytov, s trhovým alebo regulovaným nájomným. Je však preto treba zmeniť legislatívu.

Podľa inštitútu je nevyhnutná zmena stavebného zákona. V prípade Bratislave je navyše potrebná aj zmena územného plánu tak, aby bolo možné stavať viac a rýchlejšie. Masívnejšou výstavbou bude docielená aj vyššia dostupnosť bývania a vďaka trhovým pravidlám zamieria aj ceny nehnuteľností nadol.

Pozitívne podľa inštitútu je to, že od júla vstupuje do účinnosti kompetenčný zákon, ktorým sa časť zodpovednosti za tvorbu legislatívy v bytovej oblasti presunie na podpredsedu vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie.

Nedostatok dostupných bytov v mestách je alarmujúci stav. Možnou cestou sa javí aj hľadanie funkčného modelu financovania pre samosprávy takým spôsobom, ktorý by bol výhodný pre všetky zainteresované strany – teda pre developerov, samosprávy i obyvateľov.

Ambiciózne vyzerá aj programové vyhlásenie vlády a prináša nádej aj v stavebnej oblasti. Pozitívny je záväzok mať pripravené nové stavebné predpisy už do tohtoročnej jesene ako aj digitalizácia stavebných konaní do novembra 2021.

Slovensko je aktuálne v dĺžke povoľovacích procesov na chvoste EÚ. Rovnako dlhý sa javí aj proces posudzovania vplyvu stavby na životné prostredie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *