Streda 08. apríla. Meniny má Albert

Na Slovensku pracuje na skrátený úväzok najmenej ľudí v eurozóne

Ostatné správy 19.08.2019 | 15:04 0 Komentárov

Slovensko dostatočne nevyužíva inštitút skrátených úväzkov. Pracuje tak len päť percent populácie. Európsky priemer je oveľa vyšší – až 19 percent.

Skrátený úväzok je vhodnou formou zamestnania najmä pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva. Ide napríklad o ľudí pred odchodom do penzie, o mamičky s malými deťmi, či študentov. Ich životná situácia im nedovoľuje pracovať na plný úväzok. Napriek tomu môže byť ich práca pre spoločnosť prínosom.

Slovensko však túto možnosť dostatočne nevyužíva. Vlani na skrátený pracovný úväzok pracovalo len päť percent Slovákov. V porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie ide o najnižší podiel. Počet takto pracujúcich Slovákov sa pritom neustále znižuje. Dôvodom je najmä málo pružný Zákonník práce.

Podľa aktuálnych údajov Eurostatu je v priemere v EÚ zamestnaných na čiastočný pracovný úväzok 19 percent ľudí vo veku 20 až 64 rokov. V roku 2005 to bolo 17 percent, a tento podiel narástol na súčasnú úroveň v roku 2012 a odvtedy si ju drží.

Vysoký podiel pracujúcich na čiastočný pracovný úväzok majú napríklad v susednom Rakúsku (28 %) či Nemecku (27 %). Najnižší podiel je okrem Slovenska a v Chorvátsku (obe krajiny po 5 %), Maďarsku (4 %) a Bulharsku (2%).  Nad priemerom únie v počte pracovníkov na čiastočný pracovný úväzok je aj Belgicko (24%), Veľká Británia (23 %) či Švédsko a Dánsko (obe 21 %).

„Najmä počas krízových rokov bolo viac Slovákov zamestnaných na skrátený pracovný úväzok, nakoľko firmy si nemohli dovoliť naberať nové pracovné sily na full time. Firmy majú skôr teraz problém nájsť kvalitných pracovníkov na plný úväzok,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Skrátený pracovný úväzok je napríklad v západnej Európe veľmi obľúbenou formou flexibilných pracovných pomerov. „V zahraničí je to vhodná forma pre viaceré znevýhodnené skupiny na trhu práce, najmä pre matky malých detí alebo ľudí starajúcich sa o príbuzných, ktorí sú odkázaní na opateru. Problém je v prípade Slovenska aj v legislatíve. Nemáme tak pružný pracovný trh ako napríklad Holandsko, kde takto pracuje až 47 percent ľudí,“ hovorí analytička.

V Holandsku takto pracuje veľa mladých ľudí, ktorí majú čiastočný pracovný úväzok počas školy, ale aj starší ľudia, ktorí plánujú odchod do starobného dôchodku. “Zaujímavosťou je, že celkovo v únii pracuje takto viac žien ako mužov. Súvisí to práve s materskými povinnosťami žien, ktoré svoj pracovný režim viac podriaďujú potrebám rodiny,“ doplnila L. Buchláková.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *