Utorok 26. mája. Meniny má Dušan

Na Slovensku sa vraj podniká ľahšie ako v ČR a Maďarsku

Svetová banka zverejnila svoju pravidelnú analýzu Doing Business 2015. Podľa nej sa Slovensko umiestnilo na 37. mieste v prístupnosti podmienok na podnikanie spomedzi 189 krajín. Najlepšie podmienky sú už tradične v Singapure. 

Česko skončilo na 44. Mieste a Maďarsko na 54. No lepšie podmienky na podnikanie sú spomedzi susedných štátov v Rakúsku – 21. pozícia a v Poľsku 32. miesto. Svetová banka ocenila, že na Slovensku sa zjednodušilo zakladanie firiem. Znížil sa najmä čas potrebný na registráciu na súde a zároveň odstránila sa potreba overenia podpisu u notára. Autori analýzy zároveň ocenili nový zákon o ochrane osobných údajov.

Tento rok sú v analýze zohľadňované nové kritériá ako: založenie firmy, získanie prístupu k elektrickej sieti, získanie stavebného povolenia, zápisu nehnuteľnosti do katastra alebo vymáhateľnosť kontraktov. Vlani sa Slovensko umiestnilo na 35. mieste.

Najlepšie podmienky na podnikanie sú v Singapure, nasleduje Nový Zéland, Hongkong, Dánsko a Južná Kórea. Šieste je Nórsko, siedme USA, ôsma Británia, deviate Fínsko a desiata Austrália.

Zdroj informácií: SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *