Streda 23. január. Meniny má Miloš

Na stole je návrh reformy eurozóny

EURO 22.01.2018 | 11:41 0 Komentárov

Eurozóna debatuje o svojej reforme. Aktuálne skupina 14 ekonómov z Nemecka a Francúzska predložila návrh na zmeny, ktoré by mali zvýšiť jej efektivitu. Opatrenia sa týkajú verejných financií členských krajín, ako aj ich bankových systémov.

Reforma by mala zvýšiť odolnosť eurobloku voči budúcim krízam, zabezpečiť zdravšie verejné financie a vyšší rast ekonomiky. Bankový a finančný systém je podľa ekonómov aj napriek súčasnému ekonomickému oživeniu naďalej náchylný na krízy. Navyše eurozóna je ekonomicky a politicky rozdelená.

Balík navrhovaných reforiem nepredstavuje podľa autorov žiadny významný zlom v porovnaní „s doterajšou filozofiou európskeho projektu a neobsahuje zmenu politickej orientácie menovej únie“. „Reformy v eurozóne sú urgentné, ak má menová únia splniť svoj prísľub prosperity a ak má byť adekvátne pripravená na riešenie budúcich kríz,“ uvádza návrh.

Návrh hovorí aj o zdieľaní rizík medzi krajinami eurozóny s väčšou fiškálnou disciplínou. Ide teda o vytvorenie akéhosi jadra eurozóny. To by malo tvoriť Francúzsko a Nemecko. Obe krajiny by sa potom mali snažiť presvedčiť o prijatí spoločných štandardov aj iné štáty.

Francúzski a nemeckí ekonómovia predložili návrhy reforiem v šiestich kľúčových oblastiach.

1. Dokončenie bankovej a kapitálovej únie.

2. Nové jednoduchšie a flexibilnejšie pravidlá regulujúce verejné financie, ktoré by mali nahradiť tzv. maastrichtské dlhové pravidlá.

3. Položenie základov pre riadenú reštrukturalizáciu dlhu krajín, ktorých problémy sa nebudú dať vyriešiť finančnou pomocou.

4. Nový spoločný fond na podporu jednotlivých krajín, ktoré zažívajú rozsiahlu krízu.

5. Vytvorenie tzv. európskych dlhopisov , teda finančného aktíva eurozóny, ktoré by poskytovalo alternatívu k dlhopisom jednotlivých členských krajín.

6. Reforma inštitúcií eurozóny a Európskej únie, pričom vedenie Euroskupiny by pripadlo Európskej komisii. Malo by oddeliť politické rozhodovanie a dohľad nad dodržiavaním pravidiel.

Medzi ekonómov, ktorí vypracovali odporúčania reforiem, patrí šéf inštitútu Ifo Clemens Fuest, šéf inštitútu DIW Marcel Fratzscher, ekonómka Agnes Bénassy-Quéréová z Paris School of Economics a Macronov poradca Jean Pisani-Ferry.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *