Nedeľa 05. júla. Meniny má Cyril a Metod

Na trh prichádza prvá inteligentná banka

Banky Peter Apolen 01.06.2017 | 10:15 0 Komentárov

Na slovenský bankový trh prichádza nová online banka, ktorá okrem bežných bankových služieb ponúkne inteligentnú nadstavbu vychádzajúcu z big data.

Banka pod názvom 365 ponúkne okrem bežného účtu a platobnej karty zadarmo inteligentné mobilné bankovníctvo. „Jeho podstata spočíva v tom, že človek od banky proaktívne dostane správnu informáciu v správnom čase na to, aby urobil správne rozhodnutie. Vieme mu poradiť, ako môže zmeniť svoje finančné správanie tak, aby mal na konci mesiaca viac peňazí, než na začiatku,“ hovorí Marek Šupa, CEO 365 banky. Nová banka je dcérou Poštovej banky.

Účet si bude možné založiť bez nutnosti podpisovať písomné dokumenty. Všetko, čo bude klient potrebovať bude jeho smartfón. Prví klienti si ju budú môcť odskúšať v beta verzii už v lete. Oficiálne štartuje banka na jeseň.

Užívateľské rozhranie v smartfóne bude atraktívne, jednoduché a ľahko použiteľné. Pridanou hodnotou však bude využívanie big data. Tento trend, ktorý sa už rozvíja v zahranicí sa nazýva inteligentné mobilné bankovníctvo.

Ako to môže vyzerať v praxi? Klient si chce napríklad previesť peniaze, 365 banka vtedy zohľadní nielen jeho aktuálny stav na účte, ale aj budúce plánované výdavky „Pri prevode peňazí dáme klientovi vedieť, ak aktuálny stav jeho prostriedkov nebude stačiť na bežné plánované platby do konca mesiaca, resp. do ďalšej výplaty. Dostane od nás informáciu, ktorú si možno v danom momente ani neuvedomil a ktorá mu môže pomôcť vyhnúť sa možným nepríjemnostiam“, vysvetľuje M. Šupa.  

V rámci inteligentného bankovníctva sa však dá ísť omnoho ďalej. Jeho možnosti sú totiž prakticky neohraničené. Chystáte sa večer ísť zabaviť s priateľmi? Môže sa vám stať, že v dobrej nálade pozabudnete, že váš rozpočet nie je bezodný. V takomto prípade sa môžete spoľahnúť na svoju banku, ktorá vás upozorní, keď je najvyšší čas ísť domov.

Z výhod inteligentného bankovníctva môžu ťažiť napríklad aj tí, ktorým z hlavy občas vyfučia dôležité dátumy. Narodeniny, meniny, výročia… Banka im podstatné termíny pripomenie a dokonca odporučí, kde môžete kúpiť svojej polovičke kvety na pár klikov.   

„Vychádzali sme z princípu client centric, tj. postupovali sme od klienta a jeho potrieb. Tomu sme prispôsobovali vzhľad a funkcionalitu aplikácie tak, aby bola nielen vizuálne atraktívna, ale aj prehľadná a jednoduchá na používanie.  Technológie totiž majú ľuďom zjednodušovať život, nie im ho komplikovať,“ uvádza M. Šupa.

Mobilná aplikácia sa preto testuje v spolupráci s tímom špecializovaným na UX na Fakulte informatiky a informačných technológii Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

V 365-tke bude mať každý účet s platobnou kartou zadarmo. Na jeseň by mali pribúdnúť sporiace produkty. Pripravuje sa aj zavedenie inteligentných platieb, ktoré ocenia všetci tí, čo sa viac nechcú trápiť s IBAN-om, ako aj nefinančné riešenia. Neskôr sa do ponuky dostanú aj úvery a investície.

Na vývoji spolupracuje 365 aj so slovenskými a českými startupmi v oblasti analýzy big data (Knoyd), umelej inteligencie (Good AI), používateľského zážitku (Habitable Services), ale aj vernostného systému (Dateio). „Pozerali sme sa po dodávateľoch vo svete, ale zistili sme, že špičkové riešenia máme aj doma,“ ozrejmuje M. Šupa.

356 bude jediná banka na našom trhu, ktorú si budete môcť už v lete otestovať v beta prevádzke, tj. ešte pred jej ostrým spustením. Všetci, čo chcú byť pri tom môžu napísať na ahoj@365.sk. 365.bank je odštepným závodom Poštovej banky.

365-app-screen-mockup-1-huawei_1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *