Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Na trhoch je ťažké hľadať trendy

Investície 21.11.2012 | 13:09 0 Komentárov

Mrazivá nálada na burzách neumožňuje rozpoznať jasné trendy. Jeff Hochman, vedúci technickej analýzy v spoločnosti Fidelity Worldwide Investment, hovorí o výhľadoch na rok 2013 a o tom, ktoré investície sa predsa len oplatia. 

„Starosti o politickú a hospodársku situáciu v Európe a predovšetkým v USA, predstavujú v pribúdajúcej miere, záťaž pre trhy s akciami. Táto nálada bude ovplyvňovať trhy aj v budúcom roku. Preto počítam aj v roku 2013 s vysokou volatilitou vo všetkých triedach investícií. Po aktuálnej fáze nápravy by sa akcie síce mohli rozbehnúť, pokladám však za nepravdepodobné, že americké a európske trhy dosiahnu v budúcom roku najvyššiu úroveň.
Kurzy sa aj strednodobo pohybujú skôr okrajovo, s cyklickými kolísaniami v trvaní jedného až štyroch mesiacov. Podiel akcií v portfóliách profesionálnych investorov preto v dohľadnom čase sotva bude stúpať. Ako by sa mohli vyvíjať trhy z pohľadu technickej analýzy a aké závery z toho majú vyplynúť pre investorov, je načrtnuté v nasledovnom:

Scenár medveďov

Strach z krízy: V prípade, že pesimisti medzi účastníkmi trhu získajú prevahu, rozšírila by sa aktuálna náprava na masívnu vlnu predaja a spôsobila by neustávajúci „medvedí trh“. To by nastalo napríklad vtedy, ak by nebolo možné odvrátiť fiškálny útes USA, čo by následne uviedlo USA v roku 2013 do recesie, kríza by sa rozšírila aj do Eurozóny a došlo by k platobnému výpadku Grécka.

Následne by investori v zosilnenej miere ušli do „bezpečnejších prístavov“, rendity amerických a nemeckých štátnych dlhopisov by zrejme padli zreteľne pod 1 percento a klesli by ceny surovín. Takýto hroziaci scenár pokladám síce za možný, ale len s pravdepodobnosťou výskytu menej ako 25 percent.

Scenár býkov

Náprava preháňaním: Pre prívržencov býčej teórie je nápravou príliš silné preháňanie smerom nadol. Počítajú s tým, že sa anticipované hrôzostrašné scenáre ukazujú „menej závažné“, ako sa myslelo. Ak by sa presadil tento poznatok, boli by reakciou úľava a nárast kurzov. Podobnú neprehľadnú situáciu sme mali už v rokoch 2010/2011, keď boli aktéri na trhu prehnane negatívne naladení.

Všeobecne burzy kompletne zohľadnili do ceny stav ekonomických a politických správ: Tak boli počiatočné pozitívne impulzy ako poľavujúca problematika eura, stabilný rast hospodárstva USA, konjunkturálne ozdravenie Číny a likvidné opatrenia centrálnych bánk zatienené slabými výsledkami podnikov, starosťami o fiškálny útes USA a gréckymi úverovými rizikami a napätím na Blízkom Východe.

Vietor do plachiet burzových investorov: Pre úspešný aktívny manažment fondov prevláda stále, rovnako ako doteraz, dobré prostredie. Globálne investície do akcií v súčasnosti vzájomne skoro nekorelujú a pri procese výberu profitujú aktívni manažéri fondov zo stabilných fundamentálnych údajov. Rozsah v rámci nedocenených podnikov a atraktívnych pomerov kurz – zisk, je veľký.

Strednodobo vysoká úroveň úrokov: V protiklade k renditám akcií sa nachádzajú rendity dlhopisov v historickom poklese. Pokiaľ by hlavné sadzby strednodobo znovu stúpli, a tým by klesli kurzy dlhopisov, uvideli by sme zrejme presun smerom k investíciám do akcií. Kedy sa to stane, je však ťažko predpokladať, pretože centrálne banky v súčasnosti svojimi programami likvidity umelo držia úroky na nízkej úrovni.

Šance pre investorov

Akcie všeobecne: Aj keď trhy s akciami v súčasnosti neumožňujú rozpoznať žiadnu jasnú tendenciu, existujú odvetvia, ktoré v porovnaní obstoja lepšie ako iné. Mnohé štandardné hodnoty z oblasti zdravotníctva, cyklického spotrebiteľského sektora a spotrebného tovaru vykazujú stabilné toky výnosov a vysoké rendity dividend. Všeobecne bude mať vďaka atraktívnemu vyplácaniu podielov na zisku mnohých podnikov, ktorý vyplýva zo stabilných tokov výnosov, podiel dividend na celkovej rendite aj v budúcich rokoch veľký význam. Tu zažívame trend, ktorý nás bude sprevádzať aj dlho po roku 2013. Investorom, ochotným riskovať, ponúkajú okrem toho aj vybrané finančné hodnoty osobitné šance na rendity – predovšetkým vtedy, ak sa uvoľní situácia v Eurozóne a rendity dlhopisov krízových štátov znovu klesnú.

Čína a rastúce trhy: Hospodárske zotavenie Číny sa zreteľne rozbieha. Síce aj v Číne sú ešte známe riziká – ani tam nepočítam s býčím trhom – avšak s potvrdením nového vedenia, ktoré odstránilo akúkoľvek politickú neistotu, sa mohol zotaviť aj trh s akciami, ktorý bol v poslednom období slabý. Popri tom existujú mnohé kvalitatívne hodnotné podniky, ktoré rastú rýchlo a ešte sú nízko oceňované. Okrem toho sa trh stane zreteľne transparentnejším.
Dlhopisy s vysokými úrokmi a realitné investičné fondy: Tieto dlhopisy sú kvôli svojej vyššej rendite stále atraktívne. Investori tu však nemôžu očakávať nadpriemerné celkové výnosy, ale vďaka dobrým bilanciám podnikov sú výpadky pri splácaní úverov malé. Pokiaľ sa zreteľne nezhorší celková ekonomická klíma, malo by to tak aj ostať.“

Zdroj: Jeff Hochman, vedúci technickej analýzy v spoločnosti Fidelity Worldwide Investment.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *