Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Na trhoch vládne optimizmus. Dokedy?

Investície 07.08.2012 | 22:45 0 Komentárov

Po tom ako Grécko a jeho veritelia súhlasili s posilnením snahy o splnenie podmienok ďalšej finančnej výpomoci a podpore ekonomického rastu, sa dnes šéf Eurogroup Jean – Claude Juncker vyjadril, že prípadný odchod Grécka z eurozóny by bol na jednej strane zvládnuteľný, no na strane druhej na otázku, či môže vylúčiť odchod Grécka z eurozóny reagoval, že najmenej do konca jesene áno a potom zrejme takisto. 

Ako informuje analytik Capital Markets Miroslav Blahušiak, aténsky akciový index ASE reagoval v utorok rastom +1.66%. Ostatné európske akciové indexy skončili aj vďaka lepším podnikovým výsledkom niektorých firiem, než sa očakávalo, taktiež pluse: FTSE 100 0.56%, CAC 40 +1.52% a DAX +0.71%, FTSE MIB +2.19%, IBEX 35 +2.23%. Paneurópsky index EuroStoxx 600 dosiahol 4-mesačné maximá a uzavrel úrovni 268.80 bodov. Z makroekonomických dát v Európe zaujala predovšetkým výrobná produkcia Veľkej Británie s júnovým poklesom o –2.9% (očakávania –4%) a nemecké továrenské objednávky s poklesom o –1.7%, pri očakávaní prepadu len o –0.9%.

Ďalšou „časovanou bombou“ v eurozóne sa však zdá byť Taliansko, kde v pondelok prišlo k zníženiu ratingu veľkých talianskych bánk, no a dnes štatistický úrad v krajine zverejnil prepad HDP v 2Q roku 2012 o –0.7%. Odhady pre túto krajinu neveštia nič dobré a Taliansko bude mať čo robiť vyhrabať sa zo „suterénu“ eurozóny v rýchlosti rastu ekonomiky.

Na komoditnom trhu rástli ceny ropy hlavne pre očakávania nízkej ťažby v Severnom mori, pretrvávajúcemu napätiu na Blízkom východe a začiatku hurikánovej sezóny v Mexickom zálive. Ropa WTI rástla +2.60% na denné maximá 94.35 USD/barel. Pomohlo jej aj americké oddelenie pre energiu, ktoré zvýšilo odhad ceny čierneho zlata pre rok 2012.

V USA sa nieslo obchodovanie v podobnom duchu ako v Európe, kde tamojšie akciové benchmarky skončili seansu nasledovne: S&P 500 +0.58%, Dow Jones +0.39%, Nasdaq +0.87%. S&P 500 rástol tretí deň v rade a dostal sa na svoje 3 mesačné maximálne hodnoty. Z makroekonomických údajov, v Kanade Ivey Index nákupných manažérov zaznamenal veľmi pozitívnu hodnotu 62.8 bodov vs. konsenzus 52 bodov, čo indikuje expanziu priemyslu.

Zdroj: Miroslav Blahušiak, junior analytik Capital Markets, o.c.p., a.s

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *