Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Na trhu vládol Facebook

Investície 19.05.2012 | 16:02 0 Komentárov

Piatkové obchodovanie sa nieslo v duchu najočakávanejšieho Initial Public Offering a to konkrétne IPO spoločnosti Facebook. Ranné obchodovanie tak bolo pokojné, euro voči doláru dokázalo vymazať časť strát z úvodu týždňa. Stále však ide iba o mini korekciu a ako sme už pár krát upozorňovali, strednodobý trend je stále medvedí.

Po tom, ako Mark Zuckerberg zazvonil na gong na burze Nasdaq a odštartoval tým obchodovanie, sa pozornosť sústreďovala na už spomínaný Facebook. Burza však situáciu nezvládla a obchodovanie bolo odložené o 30 minút. Následne však stále pretrvávali technické chyby a burza nehlásila konfirmácie a exekúcie obchodov. Prvý deň obchodovania tak bol vskutku chaotický. Facebook sa po otvorení dostal na úroveň 42 usd, pri upísanej cene 38 usd. Následne však počas dňa padol na 38 usd, kde nastúpili do trhu investori, ktorým sa neušli kusy pri prvotnom úpise. Cena tak vyštartovala nahor, avšak ku koncu obchodnej seansy sa vrátila na level 38 usd a silne tlačila na tento level. Dokázala ho však udržať a Facebook tak zatvoril na 38.20 usd. Toto tak rozhodne nedopadlo podľa predstáv fanúšikov.

Počas piatkového dňa sme nevideli ani žiadne dôležité fundamenty z ekonomického kalendára. Zaujalo ale zníženie ratingu gréckym bankám na CCC od ratingovej agentúry Fitch. Večer London Clearing House (LCH) zvýšil maržové požiadavky na španielske dlhopisy so splatnosťou dlhšou ako 1.25 roka. Znamená to, že španielske banky, ktoré sú najväčším držiteľom španielskeho dlhu, budú musieť k týmto dlhopisom držať viac kolaterálu. Pri tom aká je situácia v španielskom bankovom sektore to môže byť problém. Táto správa tak môže spôsobiť v pondelok výpredaj španielskych dlhopisov.

Európske akciové trhy nestihli štart Facebooku a zatvorili, ako inak, v červenom. DAX –0.6%, FTSE –1.33%, CAC –0.13. Americké akcie boli taktiež vypredané a Facebook nepomohol zlepšiť negatívnu náladu z posledných obchodných dní. SP500 –0.74% (Index je pod úrovňou 1300 usd), DJIA –0.59%, NAS –1.21%.

Zdroj: Capital Markets o. c. p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *