Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Na trhy doletela ďalšia čierna labuť

EUROInvestície 24.06.2016 | 09:51 0 Komentárov

Šokujúci výsledok britského referenda zastihol trhy nepripravené. Dnes sa preto musíme pripraviť na výpredaje na akciových trhoch a pád libry a eura. Brexit má okamžité dozvuky aj v strednej Európe. 

Pod výrazný tlak sa dostáva poľský zlotý, forint a v menšej miere aj česká koruna. Otázkou teraz zostáva, ako dlho na trhoch nervozita a napätie pretrvá.

Ak Británia referendum skutočne vezme vážne a naštartuje odchod z EÚ, napätie z britských trhov pravdepodobne len tak nezmizne. Zvyšok EÚ a eurozónu zastihuje Brexit v relatívne dobrej hospodárskej kondícii. Trhy budú primárne sledovať, či Brexit nepovedie k nárastu a eskalácii antieurópskych nálad naprieč EÚ do takej miery, že by bola ohrozená dôvera v projekt EÚ a eura ako takého.

V takom prípade sa dá odhadovať, že by rast eurozóny mohol byť v tomto a budúcom roku kvôli odkladaniu investícií pomalší o viac ako 0,7 percentuálneho bodu. Potom by aj negatívny odraz na európskych trhoch bol trvalejší.

Akú podobu však Brexit bude nakoniec mať a akú nákazu eventuálne vyvolá, nebude jasné ihneď. Trhy môžu žiť v neistote dlhšiu dobu. Po prvotnom šoku dnes očakávame, že pozornosť sa obráti na vystúpenie Davida Camerona a k tomu, ako rýchlo môže byť v najbližšej dobe naštartovaný proces rozchodu s úniou. Trhy tiež budú sledovať reakcie ostatných európskych politikov a potom, predovšetkým jednotné stanovisko – na summite G7 (25.-26. júna) a na summite EÚ (28.-29. júna). Jasnejšie demonštrovaný spoločný postoj, v ideálnom prípade spojený s plánom na zastavenie potenciálnej nákazy, by mohol trhy po prvotnom šoku načas upokojiť.

Kritické však bude sledovať, aké ohlasy časom vyvolá Brexit na severe Európy u tradičných spojencov Británie v EÚ (Holandsko, Fínsko, Dánsko). Z tohto pohľadu bude zásadné predovšetkým Holandsko, kde sú na začiatku budúceho roka voľby a silná antieurópska opozícia má v pláne tiež vyvolať referendum o zotrvaní v EÚ. V inom svetle sa tiež budú pozerať trhy na víkendové voľby v Španielsku, kde ale silnejúca ultraľavicová strana Podemos zatiaľ vystupuje proeurópsky.

Horšia je situácia v Taliansku, kde silnejúce „hnutie 5-tich hviezdičiek“ otvorene volá po opustení eurozóny. Voľby v Taliansku sú v pláne síce až v roku 2018, ale premiér Mateo Renzi povedal, že ak tento rok v októbrovom referende neprejde ústavná reforma, rezignuje…

Vysoká neistota vyvolaná Brexitom zvyšuje pravdepodobnosť, že Európska centrálna banka natiahne tlač peňazí a zvýši jeho objem na jednom z najbližších zasadnutí. Naopak, rast amerických sadzieb sa pravdepodobne odkladá na neurčito. 

Analytik ČSOB – Jan Čermák

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *