Nedeľa 17. novembra. Meniny má Klaudia

Naberanie nových zamestnancov predpokladá 8 % firiem

Osem percent firiem predpokladá, že vo štvrtom kvartáli budú zvyšovať počet zamestnancov. Pokles čaká šesť percent firiem a rovnaký stav predpokladá 79 percent zamestnávateľov. Zvyšok sa nevedel k budúcnosti vyjadriť. 

Údaje vyplývajú z prieskumu spoločnosti Manpower, do ktorého sa zapojilo 751 firiem. Anketová otázka pravidelného štvrťročného prieskumu znela: „Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca decembra 2014 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?“

Index trhu práce, ktorý spoločnosť zostavuje, sa tak medziročne zlepšil  o jeden percentuálny bod. Medzikvartálne, došlo k istému spomaleniu – tri body, no to možno vysvetliť dozvukom sezónnych prác vrcholiacich v lete.

Optimistický je i pohľad na konkrétne odvetia. Až šesť z desiatich kategórií čaká koncom roku zvýšenú náborovú aktivitu. Najlepšie je na tom spracovateľský priemysel, kde je rozdiel medzi pozitívnymi a negatívnymi anticipáciami až deväť percentuálnych bodov. Dobre to vyzerá i vo veľkoobchodoch a maloobchode a vo financiách. Ďalej v podnikoch služieb a v odvetví nehnuteľností

Naopak čierne okuliare majú nasadené zamestnávatelia v poľnohospodárstve, poľovníctve, lesníctve a rybolove. Rozdiel medzi pesimistami a optimistami je tu opäť deväť percentuálnych bodov, no v prospech negatívnych očakávaní. Zle to s náborom nových zamestnancov vyzerá i v odvetví ubytovanie a stravovanie.

Na rozdiel od sektorom ekonomiky je pohľad na regionálnu štruktúru jednoznačný. Optimistickí zamestnávatelia prevládajú vo všetkých krajoch. Najlepšia situácia je na západnom Slovensku, nasledujú zhodne západné a stredné Slovensko a prekvapivo si najhoršie je to s vyhliadkami podľa prieskumu v Bratislave.

Zdroj: Manpower

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *