Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Nachádzame sa v krízovom režime

Vystúpenie šéfky FEDu Janet Yellenovej pred kongresom ukázalo politiku USA a jej centrálnej banky v tom najhoršom svetle. Politici boli hrubí a bezradní. 

• Nešťastná Janet Yellenová sa ocitla v koži jeleňa a v klietke pod sveltom reflektorov
• Súčasný stav sa nedá opísať inak ako krízový

Včerajšie vystúpenie šéfky FEDu Janet Yellenovej pred kongresom ukázalo politiku USA a jej centrálnej banky v tom najhoršom svetle. Politici boli hrubí a do značnej miery bezradný. Jeden senátor dokonca tvrdil, že úrokové sadzby v tomto roku porastú o 28 percent.

Pripomína mi to juhoafrického prezidenta, ktorý nepoznal rozdiel medzi tisíckami a miliónmi. Finančná a numerická negramotnosť prezidenta Jacoba Zumu je však jedna vec, no horšie je, keď predsedníčka Federálneho rezervného systému vyzerá ako ulovený jeleň vo svetle reflektorov. Neuveriteľné! Som si istý, že J.Yellenová predstavuje skvelý model “ekonóma”, ale jej výkon, ktorý podala v stredu je asi ten najhorší, aký som kedy od skúsených centrálnych bankárov videl.

To je veľký problém. FED predstúpil pred kongres s veľmi malou vierohodnosťou a stredajšie “vystúpene” na tom nič nezmenilo. Namiesto toho som neustále premýšľal, ako si títo centrálni bankári predstavujú, že trhu “pomôžu”. Jeden senátor poznamenal: “pani Yellenová, konkretizujte nástroje, o ktorých stále hovoríte. Úroky sú aj tak už veľmi blízko nule.” A aká bola Yellenovej odpoveď? “No, môžeme pokračovať v stratégii ‘málo a dlhšie’.”

Takže…. Zabudnime radšej na centrálne banky. Áno, Mário Draghi z ECB si bude pravdepodobne tiež chvieť ukrojiť niečo z mediálneho priestoru, a podobne aj Bank of Japan, avšak svet im nebude venovať prílišnú pozornosť.

Nedávno som si všimol náznak, že pár USDJPY môže ovládať index S&P500. A naozaj pár USDJPY poskytol indexu v stredu večer serióznu podporu. Avšak, ak toto všetko nepomáha, prečo trhy zostali v zelených číslach po väčšinu dňa v stredu?

Po vyhláseniach J.Yellenovej moje hlavné indikátory dôvery pokračujú strmhlav k zemi. Krízový režim nahradil súčasný stav.

Mohla by ECB budúci mesiac rozšíriť svoj nákupný program o nové aktíva, medzi ktoré by patrili aj podnikové dlhopisy, v snahe pomôcť bankám v eurozóne?“ Myslí si investično-poradenská spoločnosť Evercore ISI, podľa portálu news.markets.

„Myslíme si, že je stále viac pravdepodobné, že ECB v marci rozšíri svoj program kvantitatívneho uvoľňovania aj na podnikové dlhopisy. Tento krok by predstavoval protiofenzívu voči nárastu kreditného rizika, ktoré prispieva k tlaku na akciových trhoch ale aj na bankových akciách“ píše investičná banka.

„Nákup investičných podnikových dlhopisov by priamo znížil ich spready, pričom by sa znížil tlak na výnosy bankových dlhopisov a rovnako by sa prostredníctvom portfólia re-balancing účinkov znížili spready nefinančných dlhopisov s vysokým výnosom,“ dodáva.

Evercore ISI počíta, že ECB zavedie dodatočné opatrenia na podporu bankového financovania v snahe pomôcť stabilizovať banky eurozóny.

„Nemyslíme si, že ECB bude priamo kupovať bankové úvery, no zvýšiť kvantitatívne uvoľňovanie prostredníctvom krytých dlhopisov by bolo rozumným krokom. Bankám by sa tak umožnilo zbaviť sa viac aktív prevedením na ECB,“ píše portál.

Záver

J.Yellenová nepomohla trhom vôbec v ničom. Opustila Capitol Hill s „modrinami“ avšak dnes už zase pracuje. Trhy si však napriek tomu udržiavajú svoje úrovne. Držia ho dve veci:

1. Potenciálna možnosť nákupu bankových úverom v rámci ďalšej expanzie kvantitatívneho uvoľňovania ECB
2. Stretnutie G-7 v Shanghai

Ropu odhadujem na úrovni 20$ až 22$ za barel, zlato na úrovni 1300 dolárov za uncu, a SPX…..uvidíme…

Steen Jakobsen  – hlavný ekonóm Saxo Bank.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial