Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Nadácia F.A. Hayeka: vláda sa za 4 roky snažila nájsť každú oblasť, ktorú by zdanila

Dane Peter Apolen 07.07.2016 | 12:11 0 Komentárov

Nadácia kritizuje vládu za zvyšovanie daní a poplatkov. Namiesto toho jej odporúča hľadať úspory na strane výdavkov.

„Daňové bremeno na Slovensku narástlo od roku 2012 do roku 2015 o približne päť miliárd eur, čo predstavuje nárast o 25 percent,“ tvrdí riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka Matúš Pošvanc.

Podľa nadácie sa predchádzajúca vláda za posledné štyri roky snažila nájsť akúkoľvek oblasť, ktorú by zdanila. Všetky konsolidačné opatrenia za toto obdobie boli na príjmovej stránke. Namiesto toho by sa peniaze dali získať napríklad v zrušení štátnej prémie na stavebné sporenie, bonifikácie hypoték či iných podporných nástrojov bytovej politiky. Úspory by mohli priniesť až 68 miliónov eur.

Nadácia však kritizuje zvýšenie koncesionárskych poplatkov RTVS, ponechanie 0,2-% sadzby bankového odvodu, či rozšírenie osobitného odvodu v regulovaných odvetviach. Sú to podľa nej opatrenia, ktoré by mali negatívny vplyv na podnikateľské prostredie na Slovensku, ako aj na spotrebiteľov.

Slovenskú ekonomiku pritom budú v najbližšom období ohrozovať globálne udalosti ako brexit, či spomaľovanie čínskej ekonomiky. Vláda by preto podľa nadácie nemala sťažovať, ale zjednodušovať podnikateľské prostredie.

Z bankového odvodu sa stala podľa nadácie selektívna daň uvalená na finančný sektor. „Vláda navrhuje ponechať výšku odvodu. Toto opatrenia navrhuje primárne kvôli tomu, aby nemusela realizovať opatrenie na výdavkovej strane,“ tvrdí M. Pošvanc.

Za ďalšie negatívum považuje nadácia aj zavedenie osobitného odvodu pre poisťovne, či ďalšie zvyšovanie daní. 

Medzi pozitívne zámery nadácia radí plánované zníženie dane z príjmov právnických osôb z 22 na 21 percent, zrušenie daňových licencií, a plánované zvyšovanie limitov na uplatňovanie paušálnych náhrad samostatne zárobkovo činných osôb.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial