Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Nádej zomiera posledná… turecká líra mierne posilnila

Makroekonomika 16.08.2018 | 13:46 0 Komentárov

Katar včera oznámil, že investuje v Turecku 15 miliárd dolárov. Táto suma samozrejme nestačí na vyriešenie zahraničného dlhu krajiny v objeme stoviek miliárd dolárov, no bude stačiť k tomu, aby na deň, dva poskytla tureckej líre priestor na nadýchnutie.

Faktory v prospech tureckej líry

Ďalším faktorom, ktorý krátkodobo zvýhodňuje tureckú líru, je oznámenie centrálnej banky, že obmedzí likviditu pre swapové operácie, čo sťaží uzatvárať stávky na pokles kurzu líru. Okrem toho po devalvácii meny medziročne o zhruba 30 percent podstatne vzrástli náklady na uzatváranie stávok na pokles kurzu (short), čo tiež podporuje tureckú menu.

Čína sa k podobnému kroku uchýlila niekoľko krát v roku 2016. Tieto opatrenia samé o sebe nedokážu zvrátiť trend, no obchodníci na trhoch sa budú musieť vyrovnať s rizikom veľkých výkyvoch kurzu v rámci dňa, pretože na trhu bude chýbať likvidita.

Včera a dnes v noci sme preto videli slušné posilnenie eura, ako aj tureckej líry. Obe meny si vydýchli, potom, čo sa zmiernili obavy o zdravie európskych bánk. Témou však opäť začínajú byť talianske dlhopisy. Spready medzi 10-ročnými talianskymi a nemeckých vládnymi dlhopismi sa dostali na takmer takú úroveň, ako po ustanovení novej talianskej vlády v máji.

Pri pohľade dopredu vidíme teda hroziace riziká. V centre pozornosti je naďalej Turecko, no ak sa líre podarí udržať v pásme, a výnosy na talianskych dlhopisoch budú ďalej rásť, môže sa to rýchlo zmeniť.

Možné rokovanie Číny a USA

Z iného súdka – trhy povzbudila aktuálna správa o tom, že čínski predstavitelia budú koncom augusta rokovať o obchodnej politike v americkom Washingtone. Mali by sme však rátať so všeličím, teda s typickou politikou Donalda Trumpa, ktorému sa jeho agresívna rétorika pred blížiacimi sa voľbami do kongresu a snemovne opláca. Z jeho pohľadu je jediným možným výsledkom jasná výhra a na druhej strane poníženie Číny. Môžeme však počítať s tým, že Číne sa to páčiť nebude.

John Hardy, menový stratég Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *