Sobota 31. októbra. Meniny má Aurélia

Najčastejším ochorením Slovákov dovolenkujúcich v zahraničí je hnačka

Poistenie Peter Apolen 02.07.2014 | 20:20 1 Komentár

Dovolenkové plány môže prekaziť náhle ochorenie. Najčastejšími dôvodmi zrušenej dovolenky vlani boli hnačkové ochorenia a zápaly stredného ucha a dýchacích ciest. Navyše na pohode nepridá ani fakt, že bez cestovného poistenia sa môže pobyt predražiť aj o niekoľko sto eur. 

S výdavkami na lekára dovolenkujúci väčšinou nepočítajú, čím sa môžu dostať do nepríjemných finančných problémov. Vlani Slovákov na dovolenke najčastejšie trápilo hnačkové ochorenie, ktoré tvorilo takmer každú šiestu poistnú udalosť. Náklady na jeho ošetrenie sa pohybujú napr. v Taliansku okolo 100 €, v Grécku dokonca až 150 €. Takmer  11 % ochorení v zahraničí bolo spojených so zápalom ucha či horných dýchacích ciest. Zranenie hrudníka a brucha bolo príčinou poistnej udalosti vo viac ako 9 %. Kým u starších ľudí sú častejšie komplikácie, ktoré súvisia s nedostatočnou hydratáciou pri dlhšom pobyte na slnku, u mladších cestovateľov sú zase v popredí úrazy pri športe. Najmenšie deti zvyknú na dovolenkách potrápiť horúčky, hnačky či infekcie.

Aj napriek takýmto skúsenostiam sa na dovolenku do zahraničia bez poistenia vyberie takmer každý tretí Slovák. Zábudlivosť či nezodpovednosť však môžu pobyt niekoľkonásobne predražiť. Napríklad, dehydratácia spojená s  3-dňovou hospitalizáciou môže vyjsť v Turecku aj na 2 000 €. Pri závažných ochoreniach sa môže suma za hospitalizáciu či operáciu vyšplhať na tisíce eur. Pritom by si stačilo pred dovolenkou uzavrieť cestovné poistenie. „Dovolenka v zahraničí bez cestovného poistenia vás môže pripraviť o značnú časť rodinných úspor. Ošetrenie boľavého zuba stojí aj viac ako 150 €. Pritom výška poistného je v porovnaní s nákladmi na ošetrenie zanedbateľná,“ upozornila hovorkyňa Poisťovne Poštovej banky Lenka Lendacká.

Pomôže asistenčná služba

Pri neočakávaných problémoch na dovolenke je dôležité obratom zavolať asistenčnú službu, ktorej telefónne číslo má klient k dispozícii od uzavretia cestovného poistenia. Pracovník asistenčnej spoločnosti mu vyhľadá a odporučí vhodné zdravotnícke zariadenie. V prípade zdravotných problémov vykoná operátor asistenčnej služby všetky potrebné kroky, aby klient nemusel platiť za ošetrenie priamo na mieste.

dovolenka-ochorenia Zdroj: Asistenčná spoločnosť Mondial Assistance, Poisťovňa Poštovej banky  

Európsky preukaz áno, ale …

„Ideálnou kombináciou na dovolenku je uzatvorené cestovné poistenie do zahraničia a Európsky zdravotný preukaz,“ odporúča Lenka Lendacká. Mnohí cestovatelia sa v rámci krajín EÚ totiž  spoliehajú len na Európsky preukaz zdravotného poistenia. Ten však platí len v štátnych zdravotníckych zariadeniach, pričom turisti často končia v súkromných ambulanciách, ktoré sú v dovolenkových strediskách bežné. Navyše aj v štátnych zariadeniach pacienti musia neraz zaplatiť spoluúčasť a na tú sa už Európsky preukaz poistenca nevzťahuje. Takisto nepokrýva ani náklady na prevoz a návrat na Slovensko.

Najčastejšie ochorenia Slovákov na dovolenke v zahraničí v roku 2013

ochorenia-v-zahranici Zdroj: Asistenčná spoločnosť Mondial Assistance, Poisťovňa Poštovej banky

Jedna odpoveď na “Najčastejším ochorením Slovákov dovolenkujúcich v zahraničí je hnačka”

  1. Eva píše:

    mudro zbalit lekarnicku a bude to fajn :) my balime enterol na hnacky a je suprovy a zatial sme nenatoto na wc 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial