Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Najlepšie akcie európskych prasiatok

Pozreli sme sa na najlepšie akcie európskych prasiatok – PIIGS, teda Portugalska, Talianska, Írska, Grécka a Španielska. Pre našich klientov sme v Saxo Bank z týchto krajín zanalyzovali akcie, ktoré sú zahrnuté do indexu Stoxx 600 a vynechali finančný sektor. Pri finančných spoločnostiach z týchto krajín sa Saxo Bank domnieva, že čísla z ich účtovníctva ešte nemusia plne odrážať realitu a potenciálne riziká. Vychádzame z čísel, ktoré sú k dispozícii na Bloomberg terminál.

Akciám krajín PIIGS s najväčším potenciálom dominujú firmy zo sektoru verejných služieb (utility)

Náš prístup je založený na pomere finančných ukazovateľov ROIC/WACC k EV/IC, kde je lineárny vzťah približne jedna k jednej medzi ziskovým rozdielom (ROIC/WACC) a hodnotovým rozdielom (hodnoty podniku k investovanému kapitálu). Na základe tohto predpokladu som vykonal analýzu 41 nefinančných akcií z krajín PIIGS z indexu Stoxx 600. Nižšie uvedená tabuľka ukazuje akcie s najväčším potenciálom.

saxo-bank-akcie-pigs-29-2-a

Fiat (BIT: F) má najväčší potenciál, pretože hodnota podniku predstavuje polovicu investovaného kapitálu. Katalyzátorom by mala byť pre Fiat stabilizácia a opätovný rast hospodárstva eurozóny. Čím sú automobilky ako Fiat zaujímavé? Je tu implicitná páka vo výkaze ziskov a strát, ktorá, ak pôjdu veci správnym smerom, zväčší zisk.

Ďalším pozoruhodným faktom je to, že v Top 10 nájdeme štyri firmy zo sektoru verejných služieb. Nejde ani tak o ich ziskovosť, keďže v priemere pokrývajú kapitálové náklady iba na 20 percent. Hnať nahor by ich mala nízka valuácia v porovnaní s obnovovacími nákladmi, a to čiastočne kvôli tomu, že sa u nich očakáva dlhodobá nízka ziskovosť, čo sa napokon nie najlepšie odrazilo v cenách akcií (pozri graf sektora verejných služieb z indexu Euro Stoxx od roku 2011). Ak veríte, že sa v roku 2013 začne v Európe zlepšovať ekonomická klíma, potom by mali ceny týchto utilít rásť, aby viac zodpovedali svojej skutočnej ziskovosti.

saxo-bank-akcie-pigs-29-2-b

Prvej desiatke akcií krajín PIIGS dominujú španielske tituly

Ak vás príliš nezaujímajú akcie, ktoré by sa mali obrátiť späť k rastu (čo sú vyššie uvedené akcie s najväčším potenciálom), potom by vás mohla viac zaujať nasledujúca tabuľka s desiatimi najkvalitnejšími akciami. Nájdete v nej desať akcií z krajín PIIGS s najväčším ziskovým spreadom, bez toho aby sme vzali do úvahy ich valuáciu. Všimnite si, že tabuľke dominujú španielske tituly ako Zardoya Otis, Tecnicas Reunidas, Inditex, Viscofan, Amadeus IT Holding a Telefonica.

saxo-bank-akcie-pigs-29-2-c

Ak si tieto akcie zachovajú stabilný ziskový spread, mali by naďalej rásť a predviesť v roku 2013 pekný výkon.

Zdroj: Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *