Piatok 21. február. Meniny má Eleonóra

Najlepšie zarábajú zamestnanci v sektore IT

Až štyri z piatich najlepšie platených pozícii na Slovensku sú v oblasti informačných technológií. Piatou profesiou je finančný analytik. 

Podľa údajov o vývoji platov štatisticko-výskumnej spoločnosti TREXIMA Bratislava 2306 eur mesačne dostanú špecialisti v oblasti počítačových sietí, 2235 eur zarobia špecialisti v predaji IT technológií, mzdu 2109 eur majú systémoví analytici a len o pár eur menej vývojári softvéru. Finančný analytik zarobí v priemer viac ako 1900 eur mesačne.

Naopak najmenej zarábajú upratovačky, predavači, krajčíri či pomocní kuchári. Ich platy sú nižšie ako 400 eur mesačne. 

Z pohľadu dynamiky miezd si vlani najlepšie prilepšili spracovatelia mäsa, eventoví manažéri a výtvarní umelci. 

Spracovatelia mäsa a rýb pred rokom zarábali 516 eur, koncom roka až 630 eur. „Pod rast sa podpísali najmä ich nepriaznivé pracovné podmienky a tiež nízky záujem o vykonávanie tohto zamestnania a celkovo nízka mzda,” zdôraznil Jozef Krabáč zo spoločnosti Trexima.

Na druhej strane, platy klesli najviac barmanom či opatrovateľom detí. “Všeobecne platí, že zvyšovanie miezd sa týka najmä zamestnaní, po ktorých je na trhu práce dopyt, teda s vhodnou kvalifikáciou a dostatočnou praxou, so všeobecnými spôsobilosťami a osobnostnými predpokladmi,” uzatvoril Krabáč.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *