Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

Najlepšou krajinou na podnikanie je Dánsko

DaneMakroekonomika 11.01.2016 | 10:56 0 Komentárov

Podľa vydavateľstvo Forbes je krajinou s najlepšími podmienkami na podnikanie Dánsko. Slovensko zo 144 krajín skončilo na 41 mieste. ČR i Poľsko sa umiestnilo lepšie, o jedno miesto horšie Maďarsko.

Forbes porovnával 11 faktorov ako napríklad mieru korupcie, osobnú a trhovú slobodu, výšku daní, vývoj na burze, majetkové práva, daňovú politika, ochranu investícií, podporu inovácií a ďalšie.

Dánsko sa umiestnilo v rebríčku najlepšie už po šiesty raz v jeho desaťročnej histórii. Krajina sa ale v čele rebríčka drží i z iných dôvodov, ako súčasný stav ekonomiky. HDP tam totiž nerastie nijak impozantne. The Heritage Foundation však vyzdvihuje, že krajina má transparentný ekonomický a politický systém a nízku mieru korupcie. 

Hneď za škandinávskym lídrom je v rebríčku webového portálu Forbes Nový Zéland. Pýši sa stabilným biznisovým prostredím, nízkou mierou korupcie a vysokou slobodou podnikania. Ďalšími krajinami z prvej päťky sú európske štáty – Nórsko, Írsko a Švédsko.

Každoročné hodnotenie však dopadlo zle pre USA, ktoré si pohoršilo o štyri priečky a kleslo z 18. na 22. miesto. Najväčšia ekonomika sveta pritom klesá v hodnotení podnikateľského prostredia už šesť rokov. Dôvodom je najmä regulácia a byrokracia. Celú správu k hodnoteniu si môžete prečítať tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial