Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Najmenšie splátky hypotekárneho úveru platia Trnavčania

V splátkach úverov na bývanie sú najstriedmejší ľudia z Tranvského  kraja. A to napriek tomu, že ceny nehnuteľností v kraji nie sú najnižšie na Slovensku.

„Skúmali sme priemernú výšku splátky našich klientov bez ohľadu na to, akú lehotu splatnosti alebo výšku úveru  majú. Priemerný Slovák platí mesačne za úver na bývanie 278 €,“ uvádza hovorkyňa Sberbank Ľubomíra Chmelová. Splátku vo výške 200 € až 300 € platí celkovo skoro štvrtina ľudí. Banka skúmala splátky 9 500 svojich klientov.

Najnižšiu čiastku za svoj úver na bývanie platí priemerný Trnavčan – 233 €, čo je o vyše 40 € menej, ako je priemer na celé Slovensko.

„Prekvapivo nízke splátky v tomto regióne sú výsledkom trendu, že mladí ľudia radšej volia dochádzanie za prácou do Bratislavy z obcí Trnavského kraja, než kúpu nehnuteľnosti priamo v hlavnom meste. V Trnavskom kraji tak majú nebývalo silnejšie zastúpenie štátom dotované hypotéky pre mladých, čo stláča priemernú splátku regiónu nadol,“ vysvetľuje Filip Vítek, vedúci oddelenia Customer Value Managementu Sberbank Slovensko. Naopak najviac si dovolia mesačne splácať Bratislavčania- nad 350 € mesačne. Je to o vyše 70€ viac, ako priemer Slovenska.

Na druhej a tretej priečke v rebríčku najvyšších mesačných splátok za úver na bývanie skončili s tesným rozdielom medzi sebou Žilinský  a Banskobystrický kraj (270 € a 268 € mesačne). Za Bratislavou však výrazne zaostávajú.

Riaditeľka odboru vývoja produktov Sberbank Slovensko Michaela Trenčáková odporúča, aby ľudia využili veľmi priaznivé úrokové sadzby. „Ceny úverov sú dnes nízke. Ak plánujete kúpiť nehnuteľnosť a financovať ju peniazmi z banky, je na to vhodné obdobie. V prípade, že už úver máte, porovnajte si svoju úrokovú sadzbu s aktuálnymi na trhu, môžete nájsť výhodnejšiu ponuku a svoj starý úver refinancovať novým, lacnejším.“ Podľa štatistiky Národnej banky Slovenska sa priemerné úroky na nových úveroch na bývanie s fixáciou do 5 rokov pohybujú okolo 4%.

Sberbank radi:

  • Mesačné splátky všetkých vašich záväzkov a pôžičiek by nemali presiahnuť polovicu rodinných príjmov. ´
  • Banky vám kedykoľvek raz ročne umožňujú bez poplatku mimoriadne splatiť maximálne 20% z výšky zostávajúcej istiny graf-priemerna-splatka 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *