Piatok 28. február. Meniny má Zlatica

Najnižšiu nezamestnanosť na Slovensku má okres Trenčín (1,9 %)

Makroekonomika 27.01.2020 | 15:55 0 Komentárov

Mieru evidovanej nezamestnanosti vyššiu ako päť percent vykázalo za minulý mesiac 50 okresov na Slovensku. Naopak viac ako desaťpercentnú nezamestnanosť má dvanásť okresov Slovenska.

Celková miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v decembri stagnovala na úrovni 4,92 percenta. Na rovnakej výške sa nachádzala aj v novembri. Medziročne ide o zlepšenie o 0,12 percentuálneho bodu. Pokles nezamestnanosti sa tak zastavil.

Ide naopak o úspech, keď firmy držia súčasnú úroveň zamestnanosti, keď ich priemyselná produkcia klesá. K poklesu dochádza už od augusta minulého roka (o 9,2 %). Podľa najnovších čísel sa medziročný pokles výroby v novembri spomalil na 4,4 percenta.

Najlepšie štatistiky z pohľadu nezamestnanosti vykazuje okres Trenčín. Na konci minulého roka tu bolo z celkového počtu ekonomicky aktívnych osôb bez práce len 1,93 percenta disponibilných nezamestnaných. Výborné výsledky vykazujú aj okresy Nitra (1,97%), Bratislava V (2%), Hlohovec (2,06%) a Piešťany (2,07%). 

Na druhej strane rebríčka sa nachádza 12 okresov, kde je nezamestnanosť vyššia ako desať percent. Šesť z nich sa nachádza v Prešovskom kraji. Už tradične je na tom najhoršie Rimavská Sobota s nezamestnanosťou 15,14 percenta. Nasleduje Kežmarok (14,79%) a Revúca (12,58%). Nad 12 percentami sa nachádzali aj okresy: Rožňava a Vranov nad Topľou.

Údaje zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *