Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Najsilnejšie euro od apríla tohto roku

Európske indexy sa včera pod ťarchou makrodát ponorili hlboko do červených čísel : FTSE 100 -0.44 %, pričom sa najviac nedarilo sektoru IT, ktorý stratil 2.05 %. Francúzsky CAC 40 oslabil o 1.3 %, tu však najviac oslabil sektor priemyslu so stratou 1.81 %.

Nemecký DAX uzavrel stredajšie obchodovanie so stratou 1.08 %, porazeným bol rovnako sektor priemyslu, ktorý oslabil o 1.81 %. Jedine sektor materiálov včera odolával prepadu a pripísal si zisk na slušnej úrovni +1.98 %. Paneurópsky index Euro Stoxx 600 ukončil obchodný deň so stratou 1.44 % na úroveň 261.19 bodu. Tu sa najviac nedarilo sektoru energií, ktorý stratil 1.55 %. Euro včera opäť posilnilo voči americkému doláru a to o 0.96 % k úrovni 1.3392 EUR/USD. Dôvodom je predovšetkým vyhlásenie FED-u o pomalom raste ekonomiky a zlej situácii na trhu práce, ktoré zatlačilo dolár smerom dolu.

Vyššie spomínaným dôvodom prudkého prepadu európskych akcií je predovšetkým počet nových priemyselných objednávok, ktorý v júni prudko klesol v celej Eurozóne aj EÚ, a to o 2.4 %, resp. 2.3 %

Americké akciové indexy sa podobne ako deň predtým pohybovali plytko v červených číslach, čo pretrvalo až do konca obchodného dňa: DJIA -0.20 %, S&P 500 -0.48 %, Nasdaq -0.64 %. Najhoršie dopadol sektor financií so stratou -1.60 %.

Menový výbor FED-u pripustil možnosť ďalšieho monetárneho uvoľňovania kvôli zabráneniu deflácie a to pravdepodobne tlačením nových peňazí na nákup štátnych dlhopisov. Reakciou na túto správu bol rast, následne korekcia, oslabený dolár a posilnenie zlata.

Zdroj: Boris Penev, analytik Capital Markets, o.c.p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *