Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Najväčšia ekonomika sveta svojim rastom prekvapila

Posledný deň mesiaca na európske akciové trhy priniesol len mierne – záporné zmeny. Európske trhy od začiatku obchodovania klesali a to aj z dôvodu zníženia ratingu španielskeho štátneho dlhu zo strany agentúry Moody Investors Service na AA1 z AAA.

Dôležité boli aj správy Írskej centrálnej banky o nákladoch na záchranu finančného sektora, v rámci ktorej uviedla, že znárodnená banka Anglo Irish Bank bude vyžadovať celkový kapitál 29.3 mld. eur, aby sa dokázala vyrovnať s očakávanými stratami.

Predbežné údaje o vývoji inflácii v Eurozóne splnili očakávania, keď ročná miera inflácie v auguste v 16-tich krajinách používajúcich spoločnú menu zaznamenala najvyššie tempo medziročného rastu a vzrástla na 1.8 % z augustových 1.6 %. Väčší rozruch na trh však priniesli kvartálne anualizované údaje o vývoji HDP v USA, ktorý za druhý kvartál príjemne prekvapil a očakávania analytikov prekonal o celých 0.1 %. Najväčšia ekonomika sveta tak v druhom štvrťroku medziročne vzrástla o 1.7 %. Promptná reakcia zo strany trhov sa prejavila ziskovými hodnotami, ktoré však do záverečnej nevydržali.

Paneurópsky index EuroStoxx 600 uzavrel posledný obchodný deň tohto mesiaca mierne pod nulou, keď včera zaznamenal štvrtý pokles v rade za sebou a to o 0.5 % na úroveň 259.72 bodu. Svojim výkonom najmenej presvedčil sektor materiálov (-0.67 %) a sektor telekomunikácií (-0.53 %). Ostrovný index FTSE 100 včera mierne poklesol, a to o -0.37 %, situáciu zachraňoval len sektor energií (+0.42 %) na čele s akciami BP (+1.62 %). V Nemecku sa paradoxne darilo finančnému sektoru (+0.16 %) a akciám Deutsche Bank, ktoré posilnili o 2.25 %. Nestačilo to však na zelený odtieň hlavného indexu DAX, ktorý si odpísal 0.29 %. Francúzsky index CAC 40 klesol najviac a to o -0.59 %. Spoločná mena zažíva svoj americký sen a už tretí deň v rade posilňuje celkovo o 1.5 %. Včera si voči doláru pripísala ďalšie, tentokrát nepatrné zisky +0.04 % a uzavrela na úrovni 1.363 EUR/USD.

Šéf americkej Centrálnej Banky pred 18 člennou Komisiou pre fiškálnu zodpovednosť a reformy povedal, že „Ak neurobíme potrebné kroky, federálny rozpočet bude dlhodobo neudržateľný.“ Prezident Obama od Komisie očakáva, že navrhne riešenia tak, aby rozpočtový deficit v roku 2015 nebol vyšší ako 550 mld. dolárov, čiže 3 % HDP krajiny. Bernanke zatiaľ s konkrétnym plánom neprišiel. Americké akciové indexy podobne ako európske včera klesali, domov si odniesli mierne straty: DJIA -0.44 %, S&P 500 -0.31 %, Nasdaq -0.33 %.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *