Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Najviac na Slovensku zarábajú finančníci

Priemerná mesačná mzda v odvetví finančných a poisťovacích činností bola v druhom štvrťroku 1 836 eur, čo je najviac na Slovensku. 

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR sa v druhom kvartáli tohto roka medziročne zvýšila až o 2,7 percenta. Prvý krát sa tak dostala nad hranicu 900 eur, presne na 901 eur. Pokles spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy ovplyvnil vývoj reálnej mzdy, ktorá sa medziročne zvýšila o 3,4 percenta.

Po finančníkoch nasleduje vo výške odmeny odvetvie dodávky elektriny, plynu a pary (1 690 eur), ďalej informačné a komunikačné činnosti (1 647 eur). V jedenástich odvetviach bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách (520 eur), ostatných činnostiach (580 eur), stavebníctve (651 eur) a v umení, zábave a rekreácii (652 eur).

Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška priemerná nominálna mzda relatívne najrýchlejšie rástla v činnostiach v oblasti nehnuteľností (o 9,2 %) a v umení, zábave a rekreácii (o 8,5 %). Klesla v administratívnych službách (o 1,8 %) a v informáciách a komunikácii (o 1,3 %).

Najvyššia priemerná nominálna mesačná mzda bola v Bratislavskom kraji (1 154 eur). V ostatných krajoch sa pohybovala od 690 eur v Prešovskom kraji do 835 eur v Trnavskom kraji. Vo všetkých krajoch bola priemerná mzda vyššia ako v druhom štvrťroku 2015 s najvyšším prírastkom o 4,4 % v Trnavskom kraji.

Zdroj: Štatistický úrad SR, SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *