Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Najviac poistných podvodov je v Žilinskom kraji

Poistenie 30.09.2016 | 08:52 0 Komentárov

Počas prvých ôsmych mesiacov roka preverila Allianz – Slovenská poisťovňa 1355 hlásených škodových udalostí v celkovej hodnote vyše 4,3 milióna eur. Podozrenie na podvod sa potvrdilo až v 95 percentách prípadov. Najhoršie dopadol Žilinský kraj, kde poisťovňa odhalila 330 poistných podvodov.

V Žilinskom kraji preverovala poisťovňa 366 podozrivých škodových udalostí, čo je najviac zo všetkých krajov. Podľa vedúce oddelenia kontroly a špeciálnych činností v Allianz – SP Jaroslavy Zemanovej poisťovňa eviduje v Žilinskom kraji až štvrtinu podozrivých škôd. Išlo o podvodné nároky v celkovej výške viac ako 919 tisíc eur. „V neživotnom poistení bolo spáchaných 312 podvodov a v životnom poistení 18 podvodov,“ hovorí J. Zemanová.

Podľa vedúceho skupiny špeciálnych činností v Allianz – SP Vojtecha Kosíka využívajú pri preverovaní a objasňovaní podozrivých poistných udalostí skúsených odborníkov – bývalých detektívov a špičkové technológie. „Najjednoduchší poisťovací podvod je, keď sa poškodenému stane skutočná škoda a on si uplatní aj škodu, ktorá mu vznikla predtým. Alebo si uplatní vyššie náklady na opravu, ako boli v skutočnosti vynaložené. To sú prípady, kde je odhalenie aj zdokumentovanie jednoduchšie,“ hovorí V. Kosík.

Naopak za najsofistikovanejšie spôsoby označil fingované dopravné nehody. „Páchatelia k tomu naozaj pristupujú s veľmi dobrou odbornou prípravou. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že niekedy tieto veci konzultujú s odborníkmi, ktorí sa v dopravných nehodách vyznajú. Pri fingovaných dopravných nehodách sú väčšinou vysoké škody a Žilinský kraj je charakteristický tým, že poškodené vozidlá sú väčšinou registrované mimo Slovenskej republiky. Takže nám to sťažuje úlohu tým, že prešetrovať musíme v spolupráci so zahraničnými partnermi,“ vysvetlil.

Špecifikom Žilinského kraja je aj uzatváranie viacerých životných poistiek na jednu osobu. Jedna osoba si napríklad uzavrie aj šesť či desať poistiek, prípadne päťčlenná rodina má dohromady 15 životných poistiek. Zároveň zaznamenávame v Žilinskom kraji oveľa viac hlásení úrazov ako pády, podvrtnutia, drobné rezné rany, pošmyknutia či pomliaždeniny.

„Objavili sa prípady, keď nám osoba nahlásila tri či štyri úrazy za rok, pričom ich liečenie bolo neprimerane dlhé a následne si chcela uplatniť neprimerane vysoké poistné plnenie. Pri šetrení sa preukázalo, že išlo o fiktívny úraz a pokus o poisťovací podvod,“ uvádza J. Zemanová.

Upozornila, že pri odhaľovaní poisťovacích podvodov často spolupracujú s políciou a vyšetrovateľmi. Ak sa preukáže, že išlo o podvod, páchateľovi hrozí trestné stíhanie. „Naším cieľom totiž je, aby sme odškodnili klientov, ktorým skutočne vznikol nárok na poistné plnenie a na druhej strane, aby sme nezaplatili to, na čo nárok nevznikol,“ vysvetľuje.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *