Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Najvzácnejší 2-dukát kráľa Leopolda I. ide do sobotňajšej aukcie

Investície 19.10.2012 | 09:04 0 Komentárov

V Bratislave bude na predaj unikátny kremnický 2-dukát Leopolda I. z roku 1664. Ide o najvzácnejší nominál tohto panovníka vyrazený na našom území. Jeho vyvolávacia cena v rámci tretej medzinárodnej aukcie je 25 000 eur.

Vzácnosť, dostupnosť a zachovalosť platidla sú podľa odborníkov hlavné kritériá určujúce jeho cenu. Aj keď je v prípade 2-dukátu vyvolávacia suma 25 000 eur, jeho konečná cena sa môže vyšplhať oveľa vyššie. „Uvidíme, kam ju súťaživosť a konkurencia medzi zberateľmi nakoniec posunú,“ hovorí Elizej Macho ml., organizátor aukcie. „Ide o nepublikovaný ročník, to znamená, že z tohto roku sa minca panovníka doteraz nikdy neobjavila. Ide preto o unikát, navyše vo veľmi dobrom stave. Nájsť medzi zberateľmi vôbec niekoho, kto mal akýkoľvek kremnický 2-dukát Leopolda v živote v rukách je veľmi ťažké.

Aukcia sa uskutoční v sobotu 20.októbra 2012 v hoteli Kempinski na Dvořákovom nábreží od 14.00 hod. Najvzácnejšou bankovkou aukcie bude päťstokorunová štátovka z obdobia Československej republiky vytlačená v roku 1923 v New Yorku. Keďže v čase vydávania prvých československých peňazí neexistovala národná banka, emisným útvarom bol štát – odtiaľ názov štátovky. Druhá emisia, z ktorej pochádza aj predmetný exemplár, bola tlačená kvalitnejšími zahraničnými technológiami vrátane ochranných prvkov, aby sa zabránilo ľahkému napodobovaniu štátoviek prvej emisie. Pre obrázok legionára, ktorý pochádza z dielne Alfonsa Muchu, sa bankovka prezýva aj „hnedý legionár“. Vyvolávacia cena je 5000 eur.

Bankovky, ktorými sa platilo počas obdobia prvej republiky, patria k najkrajším na svete vďaka svojmu kvalitnému výtvarnému stvárneniu. Aj preto sú zberateľsky najcennejšie. Na tvorbe platidiel sa podieľali významní umelci a maliari, akým bola aj najvýraznejšia osobnosť európskej secesie Alfons Mucha. „Verejný život bol v tomto období poznamenaný nadšením a národnou hrdosťou. Všetci, ktorí niečo znamenali, sa pre novovzniknutý štát snažili urobiť maximum. Pravdepodobne to bol dôvod, prečo sa autorom niektorých bankoviek stal tento svetoznámy maliar. Väčšinou tvoril bez nároku na honorár, alebo len za pokrytie režijných nákladov. S takýmto typom vlastenectva by sme sa dnes už asi nestretli,“ dodáva Macho. 

Do aukcie putuje aj extrémne vzácna sada šiestich mincí v pôvodnej prvorepublikovej etue. Takýchto kompletných sád bolo vyrobených len pár kusov, väčšina týchto mincí sa predávala jednotlivo. Ide o štyri zlaté 10, 5, 2, 1– dukáty a dve strieborné medaily vydané na pamiatku opätovného zahájenia dolovania zlata v Kremnici v roku. Vyvolávacia cena sady, ktorých spolu existuje len desať kusov, je 15 000 eur, no ani v tomto prípade pravdepodobne nepôjde o konečnú sumu. Len 10-dukát z tejto sady, ktorého bolo v roku 1934 vyrazených iba 68 kusov, sa v predošlej dražbe predal za 16 000 eur. 

Zdroj: TS Macho & Chlapovič / Dynamic.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *