Stvrtok 20. február. Meniny má Lívia

Najzodpovednejší dlžníci sú v Žiline, naopak najmenej zodpovední v Nitrianskom kraji

Typický slovenský dlžník je muž vo veku približne 39 rokov, ktorý žije v Nitrianskom kraji a jeho dlh je zhruba 400 až 800 eur. Väčšina dlžníkov sa chce so svojimi veriteľmi dohodnúť a snaží sa vytvoriť reálny splátkový kalendár. Najzodpovednejšími dlžníkmi, ktorí najčastejšie riešia svoje záväzky zmierlivou cestou, sú ľudia v Žilinskom kraji, naopak, najmenej zodpovední sú obyvatelia Nitry – ich nesplatené záväzky najčastejšie končia na súde, prípadne u exekútorov.

Ukázal to prieskum spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika, s.r.o., ktorá sa na slovenskom trhu zaoberá správou pohľadávok bánk, poisťovní, telefónnych operátorov, poskytovateľov energií a ďalších služieb.

Oveľa zodpovednejšie splácajú svoje záväzky ľudia s vyšším dlhom, najviac problémov so splátkami teda majú ľudia s menším dlhom. Zodpovednosť pri splácaní záväzkov rastie tiež s pribúdajúcim vekom. Všeobecne sú zodpovednejšie voči veriteľom ženy ako muži.

Najväčší počet slovenských zadlžených osôb žije v Nitrianskom (16,14 %), Košickom (15,47 %) a Banskobystrickom (14,46 %) kraji – teda v najviac obývaných oblastiach, ktoré zároveň patria medzi najohrozenejšie nezamestnanosťou. Naopak, najmenšími počtami dlžníkov sa môžu pochváliť kraje Žilinský (7,67 %), Trenčiansky (8,74 %) a Bratislavský (8,77 %).

Najmenší priemerný dlh zadlžených osôb vykazuje Košický kraj s čiastkou 1617 eur, na druhom konci rebríčka figuruje Bratislavský kraj s čiastkou 2343 eur. Celoslovenský priemer je 1839 eur.

Ak by sa výška nesplatených záväzkov rozdelila podľa pohlavia dlžníkov, potom najmenší priemerný dlh medzi ženami vykazujú obyvateľky Košického (953 eur), Žilinského (955 eur) a Bratislavského (1001 eur) kraja. Naopak, najväčší priemerný dlh majú ženy s trvalým pobytom v Prešovskom kraji (1180 eur) a v Nitrianskom a Trnavskom kraji, kde predstavuje konzistentne 1118 eur. Celoslovenský priemer dosahuje medzi Slovenkami sumu 955 eur.

Najmenším priemerným dlhom medzi mužmi sa môže chváliť Žilinský (1221 eur), Trenčiansky (1294 eur) a Prešovský (1352 eur) kraj, najväčší priemerný dlh majú muži z kraja Bratislavského (1464 eur), Trnavského (1430 eur) a Košického (1393 eur); celoslovenský priemer medzi mužmi dosahuje sumu 1221 eur.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *