Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

Nákaza zatiaľ bez účinnej vakcíny …

USD v reakcii na zníženie dlhového ratingu USA otvoril nižšie, našiel však podporu.

Víkendové snahy krajín G7, ktoré sa snažili pripraviť na reakciu trhov na zníženie ratingu amerického dlhu agentúrou S&P mali, ako sa zdá, svoj účinok, pretože ázijské trhy otvorili relatívne bez veľkých emócií a USD síce zahajoval s prepadom voči všetkým ostatným menám, avšak tento prepad nebol nijak dramatický a USD index strácal oproti piatkovej uzávierke maximálne iba 0,7%.

Nechuť na riziko sa podpísala hlavne na ázijských akciách, a index Nikkei tak do obeda oslabil o 1,3%, pričom v celodennom porovnaní stratil 2,18%, index Hang Seng poklesol o viac ako 4,0% a šanghajský kompozitný index v jednej chvíli strácal takmer 5%. Agentúra S & P oznámila, že zníženie úverového ratingu USA nebude mať žiadny bezprostredný vplyv na rating krajín ázijsko-pacifického regiónu, aj keď nepriaznivý vplyv tohto kroku na rozvinuté finančné trhy by mohol zmeniť situáciu krajín, ktorých externá pozícia je slabšia (potrebujú financovanie z externých zdrojov) , a ktoré by sa tak prípadne mohli dostať pod tlak.

Počas tohto volatilného a neistého vstupu do nového týždňa boli ekonomické dáta samozrejme odsunuté na vedľajšiu koľaj a trhy dátový kalendár prakticky zívajúci prázdnotou úplne ignorovali. Za zmienku stoja austrálske pracovné inzeráty ANZ, ktoré v júli zaznamenali výrazný medzimesačný prepad o 0,7%, ktorý nasledoval po júnovom 3,8% náraste, čo naznačuje, že štvrtková správa o výške nezamestnanosti bude veľkým ohlasom so slabším sentimentom.

Po zvyšok dňa bude z hľadiska zverejňovaných údajov pokoj (avšak v iných ohľadoch nie!), pričom európska obchodná seansa začne švajčiarskou mierou nezamestnanosti, nórskym rastom úverov a spotrebiteľskú dôverou Sentix v eurozóne. Počas americkej seansy sa síce žiadne zverejňované dáta nečakajú, no čoraz najliehavejším sa stáva zajtrajšie zasadnutie FOMC – bude B. Bernanke nútený začať hovoriť o ďalšej vlne stimulačných opatrení?

Ak si zrekapitulujeme výsledok víkendových úvah vrcholných predstaviteľov krajín G7, potom oznámili, že sa zaväzujú urobiť "všetko, čo bude potrebné" pre to, aby zaistili likviditu a fungovanie finančných trhov vrátane koordinovaných akcií, ak to bude potrebné. ECB uviedla, že bude "aktívne realizovať" svoj program na odkúpenie dlhopisov, čím naznačila, že pravdepodobne odkúpi španielske a talianske dlhopisy, aby zabránila rozšíreniu nákazy na ďalšie finančné trhy. Trhy sa napriek tomu sústredili skôr na skutočnosť, že text jej vyhlásenia žiadny výslovný odkaz práve na túto činnosť neobsahuje, čo zrazilo EUR z jeho predchádzajúcich maxím.

Medzitým japonský minister financií J. Noda v reakcii na otázku, či predstavitelia krajín G7 pri telekonferencii hovorili o samostatnej alebo spoločnej intervencii, odpovedal len nezáväzne a dodal, že dôvera v americký dolár sa neotriasla a oni budú menové trhy naďalej sledovať. Výkonná riaditeľka MMF Ch Lagardeová koordinovaný prístup ocenila so slovami, že prispeje k zachovaniu dôvery a podporí globálny rast.

Zdroj: Andrew Robinson, FOREX market update

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *