Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Náklady na dôchodkovú reformu už EÚ nezaradí medzi dlhy

Minister financií Ivan Mikloš je spokojný, že náklady na druhý dôchodkový pilier sa budú zohľadňovať pri uplatňovaní Paktu stability a rastu. Aj vďaka výraznej slovenskej aktivite sa na tom v Luxemburgu dohodli európski ministri financií.

„Nezohľadňovanie nákladov na druhý pilier môže pôsobiť demotivačne a odrádzať štáty od zavádzania užitočných zmien, ktoré zmierňujú tlak na verejné rozpočty v budúcnosti,“ skonštatoval I. Mikloš. Mechanizmus zohľadňovania nákladov spojených s reformami penzijných systémov sa ešte spresní.

Minister je menej spokojný s výsledným kompromisom ohľadom trestania krajín, ktorých rozpočtové deficity a dlhové bremeno prekračujú povolené úrovne. Slovensko spolu s ďalšími štátmi eurozóny presadzovalo automatické zavádzanie sankcií voči „rozpočtovým hriešnikom“, čím by sa zaručila rovnosť zaobchádzania. Ministri financií EÚ sa napokon dohodli na mäkších pravidlách, ktoré budú jednotlivé prípady posudzovať individuálne. „Dospeli sme ku kompromisu, ktorý posúva veci dopredu, ale nedostatočne znižuje riziko opakovania morálneho hazardu,“ povedal I. Mikloš. Teraz podľa neho bude predovšetkým na jednotlivých členských štátoch EÚ, aby si strážili vlastnú rozpočtovú disciplínu a nehromadili neúmerné dlhy.

Zdroj: MF SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *