Stvrtok 04. júna. Meniny má Lenka

Nákupný optimizmus pri rope vyprcháva, a tá má problém udržať sa nad 80 dolármi

Investície 24.05.2018 | 14:57 0 Komentárov

Ropa Brent má problém prelomiť a udržať sa nad psychologickou hranicou 80 dolárov za barel, a to aj napriek tomu, že sa zhoršili vyhliadky na schopnosť Venezuely zásobovať trh, a aj napriek stále ťažko odhadnuteľnému dopadu amerických sankcií na vývoz ropy z Iránu.

Nárast ceny o desať dolárov od apríla tohto roku by mohol naznačovať to, že problémy na strane ponuky sa už začínajú zahŕňať do cien. No OPEC a Rusko pravdepodobne skôr, alebo neskôr zmiernia svoje škrty v produkcii. Ich spoločné stretnutie je naplánované na 23. júna. V utorok sa však objavila správa, že Saudská Arábia, Rusko a šéf organizácie OPEC sa stretnú pravdepodobne ešte tento týždeň, aby v reakcii na pokračujúci venezuelský pokles prediskutovali uvoľnenie svojich záväzkov vyplývajúcich z predchádzajúcich dohôd o obmedzení ťažby.

Počas minulého týždňa obchodníci namiesto ďalšieho kumulovania záujmu, ktorý by vyhnal cenu ropy nad 80 dolárov, bojovali s tendenciou poklesu. Geopolitické riziká síce vytvárajú pre čierne zlato naďalej slušnú podporu, no najnovšie udalosti naznačujú, že trh sa môže konsolidovať na úrovni 77,50 dolárov.

Platí teda pravidlo: sledujte, čo ľudia robia, nie to, čo hovoria. Hedgeové fondy sú v tomto kontexte počas uplynulých štyroch mesiacov stále čistými predajcami ropy. Rozdiel medzi ich stávkami na rast a stávkami na pokles ceny klesol dokonca na päťmesačné minimum, čo znamená tlak na nižšiu cenu.

ropa

Tagy OPEC Ropa Rusko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *