Pondelok 17. február. Meniny má Miloslava

Nálada firiem sa zhoršila, recesia však zatiaľ nie je za rohom

Investície 13.03.2019 | 11:54 0 Komentárov

„Globálny podnikový sentiment spadol na najnižšie úrovne od roku 2016. Firmy totiž bojujú so slabšou spotrebou domácností a rastúcimi nákladmi,“ uvádza vo svojej najnovšej analýze spoločnosť Fidelity International.

  • Podnikový sentiment klesol na najnižšie úrovne od roku 2016. Čína sa prepadla do negatívneho pásma.
  • Obavy z dopadu krokov americkej administratívy rastú.
  • Optimizmus si ponecháva len odvetvie zdravotníctva.

Globálni analytici spoločnosti Fidelity hodnotia podnikateľské prostredie každý rok. Na rozdiel od mnohých podobných analýz, ktoré sa realizujú z makroúrovne, teda zhora nadol, je tento prehľad zostavovaný opačne – smerom zdola nahor. Znamená to, že pozostáva z individuálnych údajov zhruba 16 tisíc spoločností, ktoré spolu vytvárajú jednotný a veľký obraz. Podľa výsledkov tohtoročnej analýzy spadol podnikateľský sentiment, či inak nálada manažmentu firiem, na najnižšiu hodnotu za posledné tri roky* (z hodnoty 1,6 na 0,8).

Na druhej strane treba tieto čísla ponímať v kontexte nadmieru optimistických výsledkov za rok 2018. Napriek tohtoročnému poklesu preto zostávajú analytici spoločnosti Fidelity pri výhľade na tento rok optimistickí. Čísla nad hodnotou nula hovoria totiž ešte stále o zlepšujúcej sa nálade.

Globálny sentiment spadol z predchádzajúceho vrcholu – Fidelity ukazovateľ sentimentu

Fidelity ukazovateľ sentimentu je založený na piatich hlavných oblastiach: dôvera manažmentu, kapitálové investície, dividendová politika, rentabilita kapitálu a súvaha. Čísla pod hodnotou nula odzrkadľujú ochladzujúci sa sentiment, kým nad nulou ide o zlepšovanie dôvery firiem.

Aktuálne čísla sú signálom toho, že zrelá fáza hospodárskeho cyklu sa prejavuje v ďalšom spomalení ekonomiky. Až tretina analytikov globálne hodnotiacich jednotlivé odvetvia hlási spomalenie rastu alebo recesiu. Minulý rok ich bolo len 13 percent. Tento rok len jedna pätina skúmaných odvetví hlási expanziu, kým vlani ich bolo 35 percent. Názory analytikov na to, či sme na konci hospodárskeho cyklu, sú dnes rozdelené takmer na polovicu (51 % vs 49 %). Vlani si pritom ešte 68 percent z nich myslelo, že cyklus nekončí.

Šéf oddelenia analýz akcií vo Fidelity International, Michael Sayers, hovorí: „Hojný štart minulého roka položil základy pre zdržanlivosť v tomto roku. Tohtoročný pesimizmus má dva hlavné dôvody: slabšiu spotrebu domácností a rastúce náklady na podnikanie. Oba z nich predstavujú hrozbu pre ziskové marže v tomto roku.“

„Aj keby počas najbližších šiestich až 12tich mesiacov ešte nedošlo k recesii, je zrejmé, že sme o ďalší krok bližšie ku koncu hospodárskeho cyklu, ktorý začal pred desiatimi rokmi. Dôsledkom je to, že manažment rizika zo strany firiem a podnikov získava čoraz viac na dôležitosti.“

Podnikový sentiment v Číne je už dokonca negatívny

Po roku eskalovania obchodného napätia a spomaľovania ekonomického rastu na najnižšie tempo za posledných 28 rokov**, nie je žiadnym prekvapením, že čínski analytici sú pri vyhliadkach tamojších firiem najviac negatívni.

Čína je preto jediným regiónom, kde sa sentiment preklopil do negatívneho teritória (-0,4). Až 70 percent analytikov Fidelity, ktorí sa zaoberajú čínskymi firmami, očakávajú pre tento región v tomto roku pokles rentability kapitálu. Vlani ich bolo len 29 percent.

Marty Dropkin, globálny šéf oddelenia analýz dlhopisov vo Fidelity International komentuje: „Ako sa dalo očakávať, dopad obchodnej vojny je medzi našimi analytikmi kľúčovou témou. Do systému sa dostalo množstvo neistoty. Spracovateľský priemysel je naďalej hlavným ťahúňom ekonomického rastu Číny ako takej a pre spotrebiteľov sa neistota pretavila do neistého výhľadu rastu miezd, čo v ďalšom rade ovplyvňuje spotrebu. Investori by však mali byť pozorný ohľadom schopností Pekingu stimulovať ekonomiku.“

Obavy z politiky D. Trumpa

Obavy z postoja americkej administratívy sa zvyšujú. Aktuálne očakávania hovoria, že výsledný efekt politík Donalda Trumpa na firmy bude negatívny.

Takmer polovica (45%) globálnych analytikov hovorí, že Trumpova politika postihne jednotlivé odvetvia negatívne. Minulý rok si to myslelo len 13 percent z nich. Dnes len menej ako každý piaty očakáva priaznivý efekt D. Trumpa na ekonomiku, čo je pokles z minuloročných 38 percent.

Aj v Európe, kde si manažéri firiem pôvodne mysleli, že pro rastová politika D. Trumpa pomôže aj im, sa šíri skepsa.

Najviac sa však tento fakt prejavuje medzi americkými analytikmi. Ich prvotný entuziazmus úplne vymizol. Odzrkadľuje to ich presvedčenie, že protekcionizmus je pre biznis rizikový. Myslia si to dve tretiny z nich. Len analytici zaoberajúci sa niektorými rozvojovými ázijskými trhmi sa obávajú protekcionizmu viac ako Američania.

Svetlým bodom zostáva zdravotníctvo:

Zdravotníctvo je odvetvím, ktoré je dnes prešpikované optimizmom. Sentiment analytikov tu rastie neustále tretím rokom po sebe. Tento rok sa zvýšil z 1,1 na 1,4. Tento rast bol spôsobený samostatnými trendmi, najmä rastúcim dopytom po starostlivosti o starnúcu populáciu a expandujúcou mierou obezity.

M. Sayers uzatvára: “Zdravotníctvo nie je voči politickým hrozbám imúnne. Platí to najmä v USA, kde politici volajú po znížení nákladov farmaceutických firiem v prospech spotrebiteľov. Ide však zároveň o typicky defenzívny sektor, ktorého spoločnosti sú menej vystavené poklesu dopytu v čase krízy.

Jednou z výhod tohto odvetvia je, že ľudia sú často ochotní ďalej míňať na zdravotníctvo a naopak obísť sa bez nepotrebného luxusného tovaru.


Poznámky:

*Spoločnosť Fidelity International vypracovala prvý Analytický prehľad v roku 2014

**Zdroj: CNBC, January 2019

O analytickom prehľad spoločnosti Fidelity International

Ročný Analytický prehľad pokrýva všetky regióny a odvetvia svetovej ekonomiky. Jeho cieľom je identifikovať zmeny v podnikateľských podmienkach v ich rannej fáze a definovať nové trendy a investičné príležitosti. Prehľad je založený na hlbokých znalostiach analytikov jednotlivých sektorov a obohatený o názory získané z množstva rozhovorov s predstaviteľmi firiem. V priemere analytici zohľadňujú 16 tisíc firiem ročne. Prehľad teda zohľadňuje názory tisícok riaditeľov ďalších vedúcich pracovníkov firiem z celého sveta. V decembri minulého roka do prehľadu prispelo 165 analytikov spoločnosti Fidelity International.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *