Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Nálada v ekonomike stúpa. Je to začiatok nového rastu?

Makroekonomika 30.04.2013 | 12:43 0 Komentárov

Nálada v ekonomike v apríli znovu vzrástla, celkovo sa dostala na hodnotu 92,6 bodov. Od minulého decembra vzrástla o takmer 11 bodov, a po zlom konci minulého roka konečne ukazuje na pozitívny rastový trend. Celkovo by mohlo zlepšenie nálady v ekonomike znamenať naštartovanie nového ekonomického rastu. Vyhrané však rozhodne nie je, pretože údaje z ekonomiky prichádzajú rozporuplné. Maloobchodné tržby mierne klesajú, naopak priemysel rastie len pomaly.

Ako informuje analytik Home Credit Michal Kozub, najväčšiu váhu v celom indikátore má sekcia priemyslu. Priemyslová dôvera vzrástla z nulovej hodnoty v marci na jeden bod. Nejde síce o zásadný rast, ale priemysel svojou veľkou váhou dáva lepšiu dôveru v ekonomiku. Oproti predchádzajúcim mesiacom ide o veľmi dobrý výsledok, ktorý by mal zabrániť spomaleniu ekonomiky. Aj tak ale priemyslová výroba dopláca na klesajúci európsky dopyt, a preto je potenciál k vývozu nízky. Hlavný ekonomický motor Európy – Nemecko, zatiaľ prešľapuje na mieste, a tak aj ono potrebuje nabrať novú silu k rastu.

Pri spotrebiteľoch tentokrát neprišlo k žiadnej výraznejšej zmene. Hodnota sentimentu zostala na mínus 30 bodoch, teda len o štyri desatiny horšia ako pred mesiacom. Výrazný posun je badať oproti minulému decembru, kedy bola na hodnote –38,9 bodov. Jeden z najdôležitejších faktorov je pokles inflácie, teda zmiernenie rastu cien. Vlani rástli ceny až o 4%, teraz je inflácia polovičná. V marci dosiahla 1,9%, teda optimálnu hodnotu. A spotrebitelia to postupne vnímajú a chápu, že sa ich peniaze výraznejšie neznehodnocujú. Naopak negatívne pôsobí nezamestnanosť, ktorá je stále veľmi vysoká a výrazne dopadá na spotrebiteľov. Mierne negatívny vplyv môže mať aj kríza na Cypre, ktorá spotrebiteľom znova pripomenula, že problémy Európy ešte zďaleka nie sú vyriešené.

Zdroj: Michal Kozub, analytik Home Credit na základe údajov ŠÚ SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *