Nedeľa 05. júla. Meniny má Cyril a Metod

Napriek clám vývoz z Číny rastie

Makroekonomika 08.08.2019 | 12:56 0 Komentárov

Obchodná vojna a s ňou spojené clá nemajú na Čínu účinok, ktorý by si želali USA. Vývoz z Číny v júli medziročne vzrástol o 3,3 percenta.

Pri pohľade na obchodnú výmenu medzi USA a Čínou vidíme ešte menej lichotivú bilanciu. Vývoz do USA síce v júli medziročne klesol o 6,5 percenta, no dovoz z USA do Číny, zaznamenal ešte väčší pokles, a to až o 19,1 percenta. Prebytok Číny v obchode s USA je tak ďalej veľmi vysoký, za júl dosiahol 28 miliárd dolárov. Celkový prebytok Číny v obchode s ostatnými krajinami sa znížil na 45,1 mld. dolárov.

Vyplýva to zo štatistík čínskej colnej správy, ktoré boli zverejnené vo štvrtok.

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň oznámil zavedenie ďalších ciel na dovoz tovaru z Číny v hodnote 300 mld. dolárov. Čína v odvete obmedzila nákup poľnohospodárskych plodí z USA a hrozí zastavením dovozu vzácnych minerálov do USA.

Celkový dovoz Číny klesol o 5,6 percenta. Čínske firmy tak dovážajú menej tovaru zo zahraničia. Je za tým jednak spomalenie čínskej ekonomiky. V druhom kvartáli vzrástla len o 6,2 percenta, čo najmenej za posledných 27 rokov. Za poklesom dovozu však môže byť aj zmena v nákupnom sentimente čínskych spotrebiteľov. Prebiehajúcu obchodnú vojnu totiž čínska vláda používa na vytvárania psychologických bariér občanov voči USA. Anti-amerikanizácia má vplyv i na ich nákupné rozhodnutia, keď si v regáloch obchodov viac vyberajú domáci tovar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *