Sobota 05. decembra. Meniny má Oto

Napriek pandémii banky rady financujú realitné projekty

BankyBývanie 22.10.2020 | 12:01 0 Komentárov

Celkový objem investícii do realitných projektov dosiahol na Slovensku v prvej polovici tohto roka 346 miliónov eur. Predstavuje to medziročný nárast o 46 percent.

Priemerná výška poskytnutého úveru v oblasti projektového financovania sa u nás medziročne zvýšila a pohybuje sa na úrovni deväť až 16 miliónov eur. Preferovaná výška úverov je však ešte vyššia. Banky by rady poskytovali úvery na realitné projekty na úrovni 11- 29 miliónov eur, čo svedčí o ich vysokom apetítte. Banky na Slovensku sú viac otvorené financovať projekty, ktoré už generujú príjem.

Zo sektoru nehnuteľností je tento rok pre slovenské banky najatraktívnejší segment bývania. Minuloročný líder – segment kancelárií, sa prepadol až na predposledné miesto. Tradične najmenej atraktívnym segmentom pre banky sú v Európe aj na Slovensku hotely a rezorty. Tieto zistenia priniesol nový prieskum KPMG Property Lending Barometer 2020.

Zástupcovia bánk sa v prieskume KPMG tiež vyjadrili k otázke, ako atraktívne je pre nich financovanie iných odvetví v porovnaní s úverovaním realitných projektov. Najatraktívnejšie sektory sú podľa predstaviteľov slovenských bánk energetika a priemyselná výroba.

V Európe došlo medziročne celkovo k deväť percentnému poklesu investícií do realitných projektov. Ich objem dosiahol v prvých šiestich mesiacoch tohto roka približne 121,1 miliardy eur. Napriek tomu Európa stále dosahuje v tejto oblasti lepšiu výkonnosť ako ostatné regióny sveta.

„V šiestich hlavných krajinách strednej a východnej Európy (Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Bulharsko) však objem investícií do realitných projektov  dosiahol v prvom polroku výšku 6,26 miliardy eur. Ide o 12 percentný nárast oproti roku 2019,“ informuje Michal Maxim, Senior manažér pre sektor finančných služieb, KPMG na Slovensku.

Zdôvodnenie týchto potešujúcich čísiel je jednoduché. Väčšina z týchto transakcií bola preddohodnutá ešte predtým, ako pandémia COVID-19 udrela na náš región. Takmer polovica investícií z tohto objemu sa zrealizovala v Poľsku, ďalšia takmer tretina v Českej republike.

Medzi kľúčové obchody roku 2020 na Slovensku patrí odpredaj administratívneho komplexu Rosum v Bratislave alebo priemyselných PNK Park v Seredi a Vector Parks v Bratislave.

Z pohľadu platobnej disciplíny je na Slovensku aktuálne bezproblémových 96 percent úverov. Slovensko sa umiestnilo v regióne strednej a východnej Európy na tretej priečke, lepšie je na tom Poľsko a Česko. Napriek tomu je platobná disciplína dlžníkov dobrá. Najlepšie čísla v Európe dosiahlo Fínsko, Holandsko a Česká republika – až 97 percent riadne splácaných úverov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial