Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Napriek tomu, že ľavicový populizmus v Mexiku zvíťazil, investori si vydýchli

Investície 12.07.2018 | 11:31 0 Komentárov

Mexiko si po prvý krát od 80tych rokov zvolilo za prezidenta ľavicového kandidáta. Investori sú znepokojení, no zdá sa, že prevládne pragmatická politika. Na mexickom trhu tak vznikajú nové priležitosti.

Vietor politickej zmeny zavial nad Mexikom. Krajina si vo voľbách zvolila za prezidenta lavicového kandidáta po prvýkrát od 80-tych rokov. Andrés Manuel López Obrador, známy aj pod svojim akronymom AMLO, získal s 53 percentami hlasov jasnú prevahu nad ostatnými kandidátmi a ukončil zároveň aj dlhodobú vládu koalície dvoch strán – Strany národnej akcie (PAN) a Strany inštitucionálnej revolúcie (PRI).

Strana nového prezidenta Obradora – MORENA, teda získala v súbežných parlamentných voľbách väčšinu v oboch komorách parlamentu, čo dáva populistickému lídrovi veľmi silný mandát. Hoci sa jeho víťazstvo všeobecne očakávalo, nemožno tento historický moment a jeho dopad podceňovať.

Čo je podstatné, voľby prebehli pokojne bez náznakov nepokojov medzi stúpencami Obradora a jeho rivalmi. Po volebnej kampani, ktorá sa vyznačovala extrémnymi násilnosťami a smrťou viac ako 130 politikov, je to vítaná zmena. Obrador sa zviezol na raste nálady mexickej populácie nastavenej proti zriadeniu (anti-establishment), ktorá je po korupčných škandáloch politickej elity, stále rozmáhajúcemu sa násiliu v uliciach a rastúcej chudoby značne sklamaná.

Fiškálna agenda nového prezidenta však vydesila investorov. Plánuje totiž zintenzívniť sociálne programy, zvýšiť penzie, rozšíriť výdavky na infraštruktúru, zvrátiť reformu energetického sektora a zastaviť výstavbu nového letiska v Mexico City. Jeho zámerom je financovať zvýšené výdavky odstránením korupcie politikov a znížením miezd vládnych úradníkov. Dlhopisové trhy však zatiaľ nepresvedčil.

Podľa nás však bude skutočná prorastová agenda oveľa miernejšia a ústretovejšia k investorom, ako sa trhy obávajú. Už prvé povolebné komentáre nového prezidenta naznačujú víťazstvo pragmatického prístupu, rozpočtovej zodpovednosti a národnej jednoty. Sľúbil napríklad, že nebude meniť nezávislosť centrálnej banky a nebude presadzovať vystúpenie krajiny z organizácie NAFTA. Po tom, ako časť politickej neistoty zmizla, očakávame úľavu aj na mexických trhoch. Volatilita už ustúpila a trhy sa teraz budú sústreďovať na obdobie do inaugurácie prezidenta 1. decembra.

Podľa nás sú preto aktívom s najlepším potenciálom na mexickom trhu teraz dlhopisy v lokálnej mene. Mexická centrálna banka Banxico odviedla pri krotení inflačných očakávaní za posledných 18 mesiacov skvelú prácu. Dôvodom bolo peso, ktoré sa po víťazstve Donalda Trumpa v novembri 2016 znehodnotilo voči doláru o desať percent. Úrokové sadzby v Mexiku však vzrástli za ten čas o 475 bázických bodov, čo vyzdvihlo kredibilitu centrálnej banky medzi investormi do hviezdnych úrovní.

Dnes sú tak úrokové sadzby v krajine najnapätejšie na svete. Lokálne dlhopisy preto vyzerajú veľmi atraktívne. S hospodárskym rastom dlhodobo pod svojim potenciálom a infláciou, ktorá sa vracia k želaným hodnotám, predpokladáme, že úroky by mohli začať v nasledujúcich mesiacoch klesať.

Hoci Mexiko ponúka zaujímavú rizikovú prémiu, je súčasťou sveta rozvíjajúcich sa ekonomík, ktorý bude v nasledujúcich mesiacoch čeliť viacerym vonkajším rizikám. Ide najmä o posilňujúci sa dolár, globálny úbytok likvidity, rastúce náklady na financovanie v dolároch, inflačné tlaky, chladnúce tempo globálneho ekonomického rastu a obchodný protekcionizmus. S vedomím toho je náš optimizmus v prospech mexických dlhopisov v lokálnej mene v opačnej pozícií ako celý sektor rozvíjajúcich sa trhov. Je teda treba byť veľmi opatrný.

Paul Greer, Portfolio Manager Fidelity International

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *