Utorok 11. augusta. Meniny má Zuzana

Napriek vysokej volatilite na súčasných trhoch by sme nemali zabudnúť na diverzifikáciu

Investície 09.07.2020 | 15:16 0 Komentárov

Počas nedávnej krízy na finančných trhoch to zažil asi každý investor. Hodnota aj dobre diverzifikovaného portfólia sa zrazu prepadla do červených čísiel. Kto však nespanikáril a nič neurobil, neskôr vyhral.

V prostredí nulových úrokových sadzieb sa kolísaniu hodnoty portfólia nevyhnú ani tí najkonzervatívnejší investori. Ľudia si však často neuvedomujú, že základné riziko zlej investície nie je pokles hodnoty investície ale celková strata peňazí.

Úbytok stavu financií samozrejme nemá nikto rád. Voči zlému pocitu, ktorý sprevádzajúca kolísanie trhov, je však potrebné si vypestovať odolnosť.

Znížiť riziko kolísania investície sa dá prostredníctvom širokej diverzifikácie. V súčasnej situácii platia niektoré paradoxy. Napríklad to, že napriek tomu, že bežne sú dlhopisy bezpečnejšie ako akcie, v prostredí nulových úrokových sadzieb je to naopak.

Hrozba trvalej straty peňazí je väčšia pri dlhopisoch menej kvalitných firiem než u akcií špičkových firiem. Dá sa znížiť tak, že si človek kúpi naozaj bezpečné dlhopisy, alebo si zostaví portfólio z niekoľkých desiatok dlhopisov, kde budú tak rizikovejšie, ako aj menej rizikové položky.

Dlhodobé nebezpečenstvo v oblasti investícií predstavuje aj inflácia. A to napriek faktu, že v dohľadnom období trápi centrálne banky skôr riziko deflácie. Preto by v kvalitnom portfóliu mali mať zastúpenie okrem finančných aj reálne aktíva.

Ako dobrý návyk môže poslúžiť tretinové pravidlo: držať tretinu v akciách, tretinu v nehnuteľnostiach a tretinu v rezerve (hotovosť, dlhopisy a zlato). Dôležité je vyhnúť sa extrémom typu „všetko“ alebo „nič“ v niektorom type aktív. Tieto extrémne názory plynú z predsudkov, neznalosti či zlej skúsenosti.

Prijať riziko nedokáže každý. Neistotu nemožno vymazať. Pri investovaní je dôležité dbať na emočnú pohodu a diverzifikáciu portfólia vnímať ako finančný hygienu. Kolísanie hodnoty takto zostaveného portfólia by nás malo uspávať, nie budiť zo sna.

Petr Šimčák, zástupca riaditeľa obchodu Amundi Czech Republic Asset Management

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial