Streda 01. apríla. Meniny má Hugo

Napriek zaváhaniu majú investície na rozvíjajúcich sa trhoch perspektívu

Začiatok roka nie je pre rozvíjajúce sa trhy príliš vydarený. V januári sa ich akciový index MSCI Emerging Markets prepadol o 6,6 percenta. Ich pád spustilo zverejnenie horšej hodnoty indexu nákupných manažérov v Číne, ktorý poukázal na to, že by druhá najväčšia ekonomika sveta mohla v tomto roku spomaliť rast. Napriek tomu majú rozvíjajúce sa trhy perspektívu. Dokazuje ju aktivita miestnych centrálnych bánk.

Pre investorov boli viditeľnejšie nerovnováhy aj v ostatných rozvíjajúcich sa ekonomikách. Ďalšou príčinou prepadu na rozvíjajúcich trhoch bolo eskalujúce politické napätie v rozvíjajúcich sa krajinách, najmä v Turecku a na Ukrajine.

Centrálne banky rozvíjajúcich sa krajín však ukázali, že chcú na svoje trhy vrátiť dôveru investorov. Turecká centrálna banka zvýšila sadzby o 250 bázických bodov (spodný limit dokonca o 450 bodov). K podobnému kroku, ale s menšou razanciou sa odhodlali aj Brazília (50 bodov), Južná Afrika (50 bodov) a Indie (25 bodov). Centrálne banky rozvíjajúcich sa krajín tak dokázali, že sú dostatočne akcieschopné.

Ďalšími argumentmi pre investície na rozvíjajúcich sa trhoch sú: atraktívna valuácia (rozvíjajúce sa trhy sa obchodujú so štvorpercentným diskontom oproti rozvinutým trhom – pomer ceny a ročného zisku) a fakt, že meny rozvíjajúcich sa trhov sa výraznejšie oslabili. To by malo pomôcť najmä exportérom a ťažiarenským spoločnostiam, ktorých zastúpenie je v akciových indexoch rozvíjajúcich sa trhov vyššie než v rozvinutých trhoch.

Veríme, že v strednodobom horizonte je investícia do akcií obchodovaných na burzách v rozvíjajúcich sa krajinách atraktívna. Zaujímavé sa v tomto ohľade javia turecké akcie, ktoré sa obchodujú s diskontom okolo jednej štvrtiny vzhľadom k ostatným rozvíjajúcim sa trhom (merané pomerom ceny a ročného zisku).

Vojtěch Železný

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *