Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Návod ako zaobstarať darčeky s rozumom

Nezdá sa to, ale Vianoce sú tu onedlho. Rodiny i jednotlivcov opäť čakajú výdavky na darčeky. Ako zabezpečiť dostatok hotovosti bez toho, aby výrazne utrpel rozpočet. Radí výkonná riaditeľka spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová.

1. Povedzte nie úverom!

Prvá a úplne najdôležitejšia vec. Ak ste si doteraz zvykli brať pred Vianocami spotrebiteľské úvery, využívať kreditnú kartu či prečerpanie účtu, teraz je vhodný čas s tým skoncovať. Nemíňajte viac ako dokážete zarobiť. Hrozí totiž, že guľu vianočných darčekov budete za sebou ťahať vo forme splátok po celý ďalší rok. Namiesto toho sa pozrite na svoje príjmy a výdavky a to, čo dokážete mesačne ušetriť. Z tejto sumy si vyčleňte menšiu určenú na darčeky. Nemusí to byť veľa.

2. Zadovážte si „šporkasu“

Deti bývajú často zdrojom najjednoduchších a veľmi efektívnych riešení. Mám známych, ktorí si kúpili hlinené prasiatko. Rozhodli sa, že budú doň vhadzovať iba dvojeurové mince. Na konci dňa, keď im nejaká ostane v peňaženke, tak ju vhodia do sporiteľničky. Za rok takto dokázali nasporiť až 500 eur. Takže nejakú hotovosť sa určite podarí nasporiť i vám za pár mesiacov do Vianoc.

3. Vyprázdnite vrecká

Ďalší dobrý spôsob, ako nazhŕňať zopár drobných. Na konci týždňa vyprázdnite obsah vašej peňaženky. Všetky drobné dajte bokom. Uvidíte, koľko sa vám takto podarí ušetriť už za pár týždňov.

4. Buďte dôslední

Načúvajte svojim blízkym počas celého roka, čo by im spravilo radosť. Spíšte si zoznam osôb, ktoré chcete obdarovať a zároveň k nim priraďte aj darčeky. Budete tak presne vedieť, čo treba kúpiť. Vyhnete sa predvianočnému stresu z obchodov a nebudete nakupovať predražené zbytočnosti.

5. Buďte chytrí

Moja známa nakupuje darčeky počas celého roka. Niet lepšej stratégie. Pred Vianocami iba ťažko natrafíte na výpredaje či zľavy, pretože obchodníci sa snažia z tohto obdobia vydolovať maximum. Už ste videli letné výpredaje? Obchody práve teraz na svoje pulty navážajú nový tovar a starého sa snažia zbaviť. Počas celého roka však sledujte či napríklad váš obľúbený internetový obchod neponúka výhodné ceny na DVD filmy alebo knihy. Niekedy si za pár eur dokážete kúpiť celkom slušnú zbierku. Skúste sa tiež spýtať vašich blízkych, či sa niekomu na väčší darček nezložíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *