Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

Návrat dôvery v ekonomike?

Väčšina prieskumov v eurozóne v ostatnom období prelomila svoj klesajúci trend dôvery podnikov a analytikov. K prvým lastovičkám sa ostatný týždeň pridal aj januárový prieskum ZEW, ktorý meria očakávania investorov a analytikov na rast eurozóny v najbližších šiestich mesiacoch. 

Makroekonóm VÚB Andrej Arady vysvetľuje, že saldo ich kladných a záporných očakávaní odráža výrazne menej pesimizmu, ako tomu bolo v predchádzajúcom období. Nemecký index ZEW – ekonomický sentiment pritom v januári zaznamenal vôbec najväčší nárast v histórii, keď stúpol z decembrových –53,8 na –21,6. Januárový prieskum PMI, ktorý meria výkonnosť výrobného sektora sa dokonca vrátil do zóny, ktorá napovedá v budúcom období nárast výroby.

Rast z decembrovej úrovne 48,4 na 50,9 prekonal dokonca aj najoptimistickejšie očakávania na trhu. Vzhľadom na úzku spätosť slovenskej ekonomiky s nemeckým priemyslom možno túto správu považovať za zatiaľ malý, ale pozitívny krok vpred. No a celkový obraz zlepšenia nálady v ekonomike dnes doplnil aj kompozitný index PMI v celej eurozóne, ktorý sa po niekoľkých mesiacoch taktiež vrátil do zóny, ktorá indikuje rast ekonomiky. Tento index má pritom vysokú schopnosť predpovedať celkový pohyb ekonomiky v eurozóne. Nasledujúce mesiace bude preto dôležité sledovať, či šlo o ďalšie správy do portfólia prvých indikátorov obratu cyklu smerom nahor, alebo len úlet na prelome rokov, keď väčšina prieskumových indikátorov prelomila klesajúci trend.

Zdroj: Andrej Arady – makroekonóm VÚB. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *