Utorok 21. január. Meniny má Vincent

Názory analytikov na vládny balíček:

Cez víkend predstavila strana Smer-SD zámer balíčka 15 opatrení. Analytici oslovení agentúrou TASR hodnotia návrhy pozitívne, no vyčítajú napríklad nedostatok štrukturálnych opatrení. Hodnota balíčka má byť 250 miliónov eur ročne. Majú ho vykryť vyššie daňové príjmy.

„Posledný vývoj ekonomiky a zlepšený výber daní ukazuje, že sa vytvára určitý priestor v podobe lepších príjmov, ktorý dáva vláde nové možnosti. Na druhej strane je vláda limitovaná dlhovou brzdou, ktorá jej neumožňuje zvyšovať výdavky. Preto je väčšina opatrení postavených na istých formách úľav a zliav,“ zhodnotil pre TASR analytik Tatra banky Boris Fojtík. Benefity pre vybrané skupiny obyvateľstva však budú mať podľa neho nízky prínos pre slovenskú ekonomiku. No upozorňuje, že Slovensko si ešte neplní všetky záväzky voči EÚ. Je ešte stále ďaleko od strednodobého cieľa – dosiahnuť štrukturálny deficit na úrovni 0,5 percenta HDP.

Analytik J&T banky Stanislav Pánis vníma ako najviac pozitívne daňové úľavy na investície do vedy a výskumu či podporu technologických start-upov. Bude to podľa neho znamenať krok smerom k znalostnej ekonomike od orientácie na lacnú pracovnú silu. Vyzdvihuje návrh úhrady dane z pridanej hodnoty až po prijatí platby, čo podľa neho pomôže najmä malým podnikateľom.

Odborníkom však chýba viac opatrení na zníženie dlhu a deficitu. Analytička Slovenskej sporiteľňe Mária Valachyová by radšej lepšie príjmy z daní investovala do štrukturálnych zmien, ktoré by v konečnom dôsledku predstavovali ďalšie daňové príjmy štátu. Na nedostatočné ciele vlády v oblasti znižovania deficitu upozorňuje i B. Fojtík.

Ekonómovia sú presvedčení, že práve štrukturálne reformy by prispeli k riešeniu problémov slovenskej ekonomiky, napríklad so stále vysokým dlhom. Ďalšie rezervy sú v reformách súdnictva, školstva, či zdravotníctva.

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *