Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

NBS: Ceny bývania rastú najrýchlejšie za posledné tri roky

Bývanie 05.11.2019 | 16:54 0 Komentárov

Ceny bytov a rodinných domov rástli v treťom štvrťroku medzikvartálne najvýraznejšie za posledné tri roky.

Priemerná cena bývania v treťom štvrťroku vzrástla na 1603 eur za meter štvorcový. Oproti predchádzajúcemu roku je to viac ako 9,7 percenta a oproti druhého štvrťroku o tri percentá. Ide o ceny tak starších ako aj nových bytov a domov na celom území Slovenska.

V prípade bytov je rast ešte rýchlejší. Medziročne dosahuje 10,2 percenta a priemerná cena predstavuje 1 898 eur za meter štvorcový. V prípade rodinných domov ide o rast o 6,5 percenta na 1247 eur.

Výrazne sa zdražilo bývanie najmä v Žilinskom kraji. Medziročne až o 21 percent. Najmenej naopak v Trnavskom kraji – o 4,6 percenta. V Košickom kraji pretrváva medziročný pokles priemernej ceny bývania o 3,5 percenta.

„Aktivity na slovenskom trhu s bývaním sú stále ovplyvňované predovšetkým nedostatočnou ponukou cenovo dostupných bytov, ale aj relatívne lacnými úvermi na bývanie. Dopyt po bývaní by mal pretrvávať aj v nasledujúcich štvrťrokoch a jeho uspokojovanie bude do značnej miery závislé od dostupnosti úverových prostriedkov na obstaranie bývania. V nasledujúcich štvrťrokoch možno očakávať ďalší, ale pravdepodobne miernejší rast priemernej ceny bývania,“ uvádza NBS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *