Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

NBS chce monitorovať domáci trh s kryptomenami

Investície 21.09.2020 | 16:30 0 Komentárov

NBS zverejnila dotazník, ktorého cieľom je zmapovať trh s kryptomenami na Slovensku. Ide o prípravu na možnú reguláciu v budúcnosti.

V posledných rokoch sa trh s kryptoaktívami rýchlo rozširuje. Zároveň rastie počet poskytovateľov kryptoaktív a služieb, ktoré s nimi súvisia. Na Slovensku pôsobí veľa spoločností, ktoré v tejto oblasti podnikajú, pričom nad nimi Národná banka Slovenska (NBS) nevykonáva dohľad.

Pripravovaná európska regulácia by to však mala zmeniť.  Podnikanie v oblasti kryptoaktív sa preto môže čoskoro stať aj v Slovenskej republike regulovanou činnosťou.

NBS preto chce mať prehľad o domácom trhu s kryptoaktívami. Rozhodla sa zmapovať si poskytovateľov kryptoaktív a služieb, ktoré s nimi súvisia pôsobiacich na Slovensku, formou dotazníka.

Kryptodotazník však nemá slúžiť iba pre samotné účely NBS. Podnikatelia, ktorí pôsobia na slovenskom trhu s kryptoaktívami, dostávajú možnosť vyjadriť sa nielen k  budúcej regulácii, ale aj k problémom so zatváraním bankových účtov a iným aktuálnym prekážkam, ktorým na Slovensku čelia. Čím viac respondentov sa do prieskumu zapojí, tým budú výsledky relevantnejšie.

Kryptoaktíva sú digitálne aktíva založené na kryptografii (šifrovaní), ktoré sú decentralizované (t. j. nie sú vydávané príslušným orgánom) a väčšinou fungujú na tzv. blockchainovej technológii. Ide zároveň o súhrnné označenie pre elektronické „mince“, resp. „tokeny“.

Ako známe príklady kryptoaktív možno uviesť Bitcoin, Ether, Litecoin a Ripple. Mnohé kryptoaktíva vznikajú procesom označovaným ako mining (ťažba).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial