Utorok 07. júla. Meniny má Oliver

NBS chce opätovne sprísniť hypotéky

BankyBývanie 21.11.2019 | 13:01 0 Komentárov

Národná banka Slovenska opäť sprísni hypotéky. Ľudia s nižšími príjmami sa dostanú k nižším sumám úverov.

NBS navrhuje zvýšiť minimálnu rezervu, ktorá musí žiadateľovi o úver zostať po uhradení všetkých úverov a pôžičiek a po odrátaní životného minima. Kým dnes musí človekovi zostať 20 percent z príjmu, po novom by to malo byť až 40 percent.

Ide o ukazovateľ DSTI (Debt service to to income), ktorý meria pomer obsluhy dlhov k výške príjmu. Na Slovensku je v súčasnosti tento ukazovateľ nastavený na 80 percent. Po novom by sa mal znížiť na 60 percent.

Výnimka bude platiť pre mladých žiadateľov o úver vo veku do 35 rokov. „Pokiaľ ide o mladých ľudí do 35 rokov, výnimku sme stanovili v rozsahu piatich percent pri novoposkytnutých úveroch s tým, že budú môcť mať ukazovateľ DSTI medzi 60 až 70 percentami,“ priblížil člen Bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček.

Centrálna banka tak reaguje na ďalšiu vlnu zlacňovania úverov bánk. Obáva, že by opäť o niečo dostupnejšie úvery mohli viesť k opätovnému rozdúchaniu hypotekárnej horúčky.

„Hlavným cieľom návrhu je ochrániť klientov bánk pred rizikami spojenými s nadmerným zadlžovaním a znižovať tak negatívny vplyv prípadného zhoršenia ekonomiky na domácnosti,“ uvádza NBS.

Dodáva, že z dôvodu opätovného uvoľnenia menovej politiky Európskej centrálnej banky môžu ešte viac vzrásť riziká nadmerného rastu úverov domácností.

V prvom polroku síce objem novoposkytnutých hypoték klesol o tri percentá, s čím by bola NBS spokojná, v treťom kvartáli však k došlo k rastu o 35 percent. Dôvodom je práve najnovší pokles sadzieb, ktorý začal v lete.

„Ide o jeden z najdôležitejších faktorov vplývajúcich na rizikovosť novoposkytovaných úverov,“ komentuje plánované zvýšenie DSTI NBS. „Navrhované zvýšenie minimálnej finančnej rezervy z disponibilného príjmu sa dotkne najviac rizikových úverov, zatiaľ čo menej rizikové úvery nebudú sprísnením podmienok ovplyvnené,“ dodáva.

Banková rada NBS schválila skrátenie medzirezortného pripomienkového konania zo štandardných 15 na sedem pracovných dní.

Opatrenie má platiť už od 1. januára budúceho roku. Jeho uplatňovanie tak nebude postupné, ako pri predchádzajúcich opatreniach schválených v rokoch 2016 a 2017.

Tagy hypotéky NBS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *