Stvrtok 23. január. Meniny má Miloš

NBS chce zakázať predaj binárnych opcií drobným investorom

Investície 04.07.2019 | 14:57 0 Komentárov

Národná banka Slovenska plánuje vydať intervenčné opatrenie k binárnym opciám s cieľom obmedziť ich predaj drobným investorom.

Cieľom návrhu je zakázať uvádzanie na trh, distribúciu, alebo predaj binárnych opcií neprofesionálnym klientom na alebo z územia Slovenskej republiky, uvádza NBS na svojej webovej stránke. Zákaz sa má vzťahovať na poskytovateľov binárnych opcií, teda obchodníkov s cennými papiermi a banky.

NBS svoj zámer zdôvodňuje tým, že viaceré dohľadové inštitúcie Európskej únie zaznamenali prudký nárast obchodov s binárnych opcií zo strany neprofesionálnych klientov. „Vo svojej podstate sú to rizikové a zložité produkty a často sa s nimi obchoduje špekulatívne,“ vysvetľuje v materiáli NBS.

Klienti si podľa nej pri predaji opcií zavádzaní a sú pri nich využívané aj agresívne marketingové techniky. „Tieto skutočnosti neumožňujú klientom pochopiť riziká spojené s týmito produktmi. Orgány dohľadu EÚ sa obávajú, že narastá počet neprofesionálnych klientov, ktorí obchodujú s týmito nástrojmi a prichádzajú o svoje peniaze,“ uvádza NBS. Dokazujú to podľa nej aj početné sťažnosti drobných investorov na európskej úrovni.

Opcie sú finančným derivátom, pri ktorom uzatvárajú medzi sebou predávajúci a kupujúci stávku na budúcu udalosť. Môže to byť napríklad rast, či pokles ceny podkladového aktíva, napríklad akcie. Môžu by ale naviazané i na komodity, či meny.

Opcie majú význam pri zabezpečení obchodov proti nepredvídaným pohybom. Predávajú sa len za zlomkovú cenu oproti reálnej cene podkladového aktíva. Klient tak môže staviť na pohyb ceny lacnejšie, ako keby si podkladové aktívum priamo kúpil. Ďalšou charakteristikou opcií je, že sa uzatvárajú aj na pokles ceny aktíva.

Verejnosť môže podávať podnety k návrhu NBS na e-mailovej adrese intervencie@nbs.skv do 10 pracovných dní od zverejnenia konzultačného materiálu (1.7.). NBS sa doručenými podnetmi bude zaoberať a vysporiada sa s nimi v odôvodnení intervenčného opatrenia.

Tagy NBS opcie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *