Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

NBS chystá zmeny vo finančnom sprostredkovaní

Národná banka Slovenska chystá legislatívne zmeny v oblasti finančného sprostredkovania a finančného poradenstva. Malo by ísť aj o reguláciu provízií.

Zatiaľ nie je jasné, čo všetko chce NBS meniť. Ide totiž zatiaľ len o zámer. Ako ale uviedla agentúra SITA malo by ísť o päť oblastí: reguláciu provízií, tipérstvo, zodpovednosť sprostredkovateľov, maklérstvo a odbornú spôsobilosť.

Zmeny by mali zohľadniť doterajšiu prax v oblasti sprostredkovania. Ide zatiaľ len o podnet na rokovanie s Ministerstvom financií. NBS totiž nemá kompetenciu navrhovať legislatívu. Musí to urobiť ministerstvo.

„Pred samotným rokovaním s Ministerstvom financií SR, ako aj s predstaviteľmi finančného trhu, by sme nechceli ísť do väčších detailov,“ povedal hovorca centrálnej banky Peter Majer.

NBS sa v Správe o finančnej stabilite v júli vyjadrila za reguláciu provízií v sprostredkovaní úverov. Myslí si, že sprostredkovatelia s cieľom dostať čo najväčšiu províziu nabádajú klientov, aby si brali čo najvyššie hypotéky.

Vláda SR si vo svojom programovom vyhlásení stanovila, že upraví pravidlá distribúcie finančných služieb s cieľom kvalitnejších služieb, vyváženého postavenia zainteresovaných strán a zvýšenia zodpovednosti finančných sprostredkovateľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial